W Ciechanowcu odtrąbiono Adwent
gru 2023
Grali, grali, grali.... niemal od świtu do nocy, w konkursie i poza konkursem, na ligawkach, trombitach, bazunach... To pasjonaci, miłośnicy tradycji i muzyki, i jeśli raz przyjadą co Ciechanowca wracają tu co roku, by pokazać co potrafią i posłuchać jak grają inni.
W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu w sobotę i niedzielę (2 i 3 grudnia) odbył się 42. Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego, wzięło w nim udział ponad 170 uczestników.Konkurs nawiązuje do dawnej adwentowej tradycji gry na ligawkach symbolizujących trąby anielskie. Adwentowy zwyczaj gry na ligawkach jest bardzo stary, a w czasie wojny był zakazany przez okupanta, z czasem zanikał. Kto wie, czy przetrwałaby jakaś ligawka gdyby nie Muzeum Rolnictwa. Przed laty ówczesny dyrektor placówki poszukując eksponatów znalazł gdzieś na wsi, na strychu - zakurzoną i zapomnianą ligawkę. Zainteresował się tym instrumentem na tyle, że zorganizował konkurs gry, do którego zgłosiło się 8 wykonawców. Z roku na roku wydarzenie rozrastało się, pojawiali się wykonawcy z całej Europy, a nieraz i spoza kontynentu. Przybywało też różnorakich instrumentów i popularne „Ligawki” otrzymały nową nazwę obejmującą też inne instrumenty pasterskie.
W tegorocznym konkursie, w pierwszym jego dniu (2 grudnia) odbyły się przesłuchania w dwunastu kategoriach. Było czego posłuchać, bo poziom wykonań był wysoki, każdy chciał zaprezentować się jak najlepiej, a szczególnie ci młodsi wykonawcy nie kryli zakus na zwycięstwo. Komisja konkursowa i zgromadzona publika usłyszała legaczy (tj. grających na ligawkach) – dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Potem rozległy się bazuny, trombity, rogi i inne instrumenty pasterskie.
3 grudnia, w niedzielę rozpoczynającą Adwent uczestnicy konkursu wzięli udział w Mszy Św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, której przewodniczył biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. W homilii JE przypomniał początki konkursu, który łączy podtrzymywanie tradycji z konkursową rywalizacją, zwrócił też uwagę, że ligawki są dziś takie jak były przed laty.
- Wiele instrumentów muzycznych, nawet bardzo starych ewaluowało przez wieki. Ligawki natomiast jak żywy relikt dawnych czasów pozostają w niezmienionej formie do dzisiaj. Są też związane z obrzędowością religijną okresu Adwentu. Wzywają na liturgię, a w sensie symbolicznym wzywają do nawrócenia, do prostowania życiowych dróg – bo Pan nadchodzi!
Po Eucharystii w Muzeum odbyło się podsumowanie konkursu połączone z krótkimi występami zdobywców miejsc na podium. 42. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich.
Dorota Łapiak, dyrektor Muzeum Rolnictwa witając gości w muzeum mówiła:
- 42 lata istnienia konkursu uratowało od zapomnienia muzykę pasterską i archaiczne instrumenty. Ciechanowieckie wydarzenie kulturalne przyczyniło się nie tylko do powrotu staropolskiej tradycji, ale także na nowo pobudziło do życia dawne ośrodki wytwarzania ligawek i innych instrumentów pasterskich. Ligawka jest nieodłącznym elementem dziedzictwa kulturowego Ciechanowca - podkreślała Dorota Łapiak.
W podsumowaniu konkursu uczestnikom towarzyszyli mieszkańcy regionu i goście, kapłani, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, firm i instytucji wspierających konkurs.
Głównym organizatorem 42. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego było Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl objęły to wydarzenie patronatem medialnym.
0 komentarze