W I LO w Sokołowie Podlaskim realizowano projekt ITASDI
mar 2021
W I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim od 22 października 2019 r. do lutego br. realizowany był projekt edukacyjny Politechniki Warszawskiej. Zajęciami i warsztatami zostali objęci uczniowie z klasy matematyczno-fizycznej. Wdrożenie tej ciekawej ścieżki edukacyjnej – Szkoła Programowania w LabVIEW - było możliwe dzięki zaproszeniu od uczelni w ramach wieloletniej już współpracy z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej.
LabVIEW to graficzny język programowania, który jest powszechnie stosowany i służy do komunikacji ze sprzętem. Wykorzystywany jest w nauce i inżynierii, laboratoriach i instytucjach (np. CERN, NASA) oraz oczywiście w przemyśle. Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej ma wieloletnie doświadczenie w nauczaniu LabVIEW i przygotowaniu studentów do egzaminów CLAD - (CertifiedLabVIEWAssociate Developer), po którym uzyskuje się certyfikat CLAD. W lutym uczniowie I Liceum z klasy matematyczno-fizycznej zakończyli udział w projekcie.Uczestnicy pozyskali gruntowną wiedzę na temat podstaw programowania, którą będą mogli wykorzystywać nie tylko w środowisku LabVIEW. Zdobyta wiedza programistyczna ułatwi im poznawanie innych tekstowych języków programowania. Ponadto uczestnicy opanowali umiejętność komunikacji ze sprzętem pomiarowym, poznali praktyczne zastosowanie LabVIEW w nauce oraz przemyśle, co ułatwi kontynuowanie nauki na studiach technicznych. Cały materiał realizowany w ramach szkoły programowania w LabVIEW powinien wystarczyć do uzyskania certyfikatu CLAD (Certified LabVIEW Associate Developer) National Instruments - uznawanego na całym świecie certyfikatu pierwszego stopnia, poświadczającego umiejętności programistyczne w środowisku NI LabVIEW.
Zajęcia zakończył przeprowadzony zewnętrzny egzamin CLAD organizowany przez firmę National Instruments (NI). Egzamin składał się z 40 pytań wielokrotnego bądź jednokrotnego wyboru. Aby zaliczyć egzamin należało zdobyć min. 70% punktów. Egzamin odbywał się przez Internet na serwerze NI głównej siedziby w Stanach Zjednoczonych.
W przypadku pozytywnego wyniku uczniowie uzyskują certyfikat, którego zdobycie jest dużym wyróżnieniem i potwierdzeniem umiejętności programowania w LabVIEW. Certyfikat jest honorowany przez wszystkie firmy zatrudniające osoby programujące w LabVIEW, zatem jego zdobycie jest istotnym punktem w CV.
Urszula Kołodziejczuk, nauczyciel I LO w Sokołowie Podlaskim
DW
0 komentarze