W siemiatyckiej bibliotece o Roku Obrzędowym na Podlasiu
gru 2022
Dlaczego luty ma 28 dni, a w roku przestępnym 29? Skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki i dlaczego na wieczerzy wigilijnej trzeba skosztować każdej potrawy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było uzyskać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siemiatyczach, gdzie 8 grudnia gościł dr Artur Gaweł, znany etnograf, specjalista w dziedzinie kultury ludowej i obrzędowości Podlasia, autor książek poświęconych mieszkańcom, tradycjom i zdobnictwie budownictwa drewnianego Podlasia. Tematem spotkania był Rok Obrzędowy, a właściwie jego część – tradycje miesięcy zimowych.
Dr Artur Gaweł - z wykształcenia i zamiłowania jest etnografem. Zarówno pracę magisterską jak i doktorat obronił w Katedrze Etnografii Słowian Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorem książek, artykułów, katalogów z zakresu etnografii północno-wschodniej Polski. W latach 2016-2022 był dyrektorem Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.Podczas spotkania ekspert dzielił się swoją zdobywaną latami wiedzą, obserwacjami, badaniami, ale z ciekawością wypytywał też innych uczestników spotkania o zapamiętane przez nich podlaskie zwyczaje i tradycje. Spotkanie pokazało tylko mały wycinek tego, co można powiedzieć o Roku Obrzędowym i rozbudziło apetyt na kolejne lekcje etnografii. Być może wiosną temat będzie kontynuowany.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach oraz Fundację ONI - TO MY.
Zobacz Galerię
ABol/Js
0 komentarze