Wakacje

„Wakacje z WOT” wystartowały

Region Pt. 30.06.2023 13:31:21
30
cze 2023

W piątek, 30 czerwca w koszarach na Majdanku w Lublinie stawiło się 136 ochotników z województwa lubelskiego, którzy postanowili założyć mundur żołnierza 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przed nimi niezapomniane wakacje – „Wakacje z WOT”.

Uczniowie, studenci i nauczyciele - to głównie oni zdecydowali się, aby w te wakacje wstąpić w szeregi lubelskich Terytorialsów. Najbliższe szesnaście dni nowi rekruci spędzą w Dęblinie, gdzie w ramach szkolenia „Wakacje z WOT”, pod okiem instruktorów z 2 LBOT będą szkolić się z podstaw wojskowości. Nauczą się bezpiecznego i efektywnego posługiwania się karabinkiem GROT, podstaw taktyki, topografii, łączności oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej na polu walki.

Finałem szkolenia podstawowego będzie tzw. pętla taktyczna, czyli pierwszy sprawdzian żołnierskich umiejętności. Następnie nowi Terytorialsi złożą uroczystą przysięgę wojskową, która odbędzie się 15 lipca br. w Radzyniu Podlaskim. Wówczas zasilą bataliony 2 Lubelskiej Brygady OT, które mieszczą się w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu.

Równolegle do szkolenia podstawowego, już w tą sobotę, rozpocznie się także 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, w trybie weekendowym. Z tej oferty skorzysta 20 żołnierzy rezerwy z naszego regionu, którzy po latach przerwy postanowili wrócić do wojska, w ramach terytorialnej służby wojskowej.

Motywacji wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej jest tyle, ilu samych ochotników. Wszyscy jednak podkreślają, że dodatkową zachętą jest korzystna formuła szkoleń i możliwość pogodzenia codziennych obowiązków ze służbą wojskową. Wakacyjna oferta szkoleń wojskowych - „Wakacje z WOT” cieszą się co roku dużym zainteresowaniem głównie uczniów, studentów i nauczycieli, którym na co dzień trudno jest wygospodarować czas wolny na 16-dniowe przeszkolenie wojskowe.

Dla kogo WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych, który powstał z myślą o tych, którzy chcą być żołnierzami Wojska Polskiego, chcą dbać o bezpieczeństwo swoich „małych ojczyzn” i wspierać lokalne społeczności, ale jednocześnie nie chcą rezygnować ze swojej pracy zawodowej czy nauki. Dla wielu WOT jest początkiem ich późniejszej kariery zawodowej w wojsku. Podstawowe wymagania to, m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość, niekaralność, nie pełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadanie przydziału kryzysowego.

Wybierz dogodny termin i aplikuj jeszcze w te wakacje!

W tym roku, w ramach „Wakacji z WOT” lubelscy Terytorialsi przygotowali jeszcze dwa terminy szkoleń podstawowych dla osób, które nigdy nie były w wojsku: 28.07-12.08 oraz 15-30.09. Z kolei dla żołnierzy rezerwy, którzy myślą o powrocie do wojska odbędą się dwa terminy wcieleń na szkolenia wyrównawcze: 28.07 oraz 15.09.

kpt. MARTA GABOREK
OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.