Siemiatycze

Wiosna – czas wyczekiwany przez ogrodników

Region Czw. 23.03.2023 09:10:30
23
mar 2023

- Wiosna to czas wyczekiwany przez ogrodników, ale zanim wejdziemy z pracami do ogrodu już teraz wysiewamy nasiona na rozsadę - podpowiada Kasjan Gajewicz uczeń kierunku architektura krajobrazu w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie, z pasją zajmujący się ogrodami.

- Wysiewamy pomidory, by móc potem je pikować, a następnie wysadzać do gruntu. Wysiewamy też zioła na rozsadę. Przygotowujemy pojemnik, wsypujemy dobrą ziemię (by rośliny od początku miały dobre warunki kiełkowania i wzrostu). Wysiewamy, podlewamy, stawiamy na parapet i czekamy. Jeśli do dwóch tygodni nic nie zacznie kiełkować, to znaczy, że coś poszło nie tak.

- Trzeba stworzyć dobre warunki do kiełkowania roślin, ale też użyć dobrych nasion. Nasiona możemy pozyskiwać sami ale nie zawsze się to uda - przestrzega Ludwik Zaremba nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZST Czartajew, z ogrodnictwem związany zawodowo i prywatnie.

- Część nasion, które znajdują się w obrocie są to nasiona z odmian mieszańcowych, tzw. heterozyjnych. Jeżeli przy nazwie mamy symbol F1 to znaczy, że jest to odmiana heterozyjna i z takiej odmiany raczej nie powinno zbierać się nasion, bo po prostu zmutują, więc nie polecam tego. Chyba, że mamy jakąś starą odmianę i od lat zbieramy nasiona i one nam się sprawdzają, to tak. A jeśli jest to odmiana zakupiona niedawno to lepiej nie zbierać z niej nasion.
Wysiane teraz rośliny do gruntu przesadzimy dopiero w maju, gdy dzień będzie dłuższy, a ziemia ogrzana.

- W sadzie i ogrodzie wszystko ma swój czas, z jednymi pracami czekamy na ocieplenie, inne trzeba wykonać zanim wiosna na dobre rozbudzi rośliny - wyjaśnia Kasjan podpowiadając, że to ostatni dzwonek, by podcinać drzewka owocowe.

- A jeśli np. nie mamy jeszcze trawnika i chcemy go założyć to teraz można to zaplanować i zaprojektować, ale jest jeszcze za wcześnie, by wysiewać trawę – dopowiada Ludwik Zaremba.

O arkanach ogrodnictwa Agnieszka Bolewska-Iwaniuk rozmawiała z ekspertami i miłośnikami zieleni w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie, gdzie jednym z kierunków nauczania jest architektura krajobrazu.Foto: ABol – projekty przygotowane przez uczniów ZST
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.