Siemiatycze

Wiosną pszczoły zbierają pyłki kwiatów

Region Pt. 24.03.2023 14:11:38
24
mar 2023

O tej porze roku pszczelarze dokarmiają pszczoły, by przekonać je, że to już wiosna i czas wylatywać z ula. Pan Dariusz Żebrowski z Siemiatycz z zadowoleniem przyznaje, że w jego pasiece pszczoły przetrwały zimę.

- W tym roku nie było mrozu i pszczoły słabo spały, trochę denerwowały się przez zmiany pogody, ale u mnie wszystkie przezimowały i teraz je dokarmiam żeby pobudzić je do właściwego rozwoju. Dla nich to taki sygnał, że mają pożytek, że mają co jeść, bo pszczoły myślą, że to taki pożytek jak łąka z kwiatami i matka wytwarza wtedy więcej nowych jajeczek, nowych pszczół. Później jak będziemy mieli rzepak czy inne kwiaty wiosenne, to będzie bardzo dużo pszczół, które wyprodukują dużo miodu.

Z kwitnącej teraz leszczyny czy wierzby pszczoły zbierają pyłek i przynoszą do ula. - Pyłek to takie witaminy dla małych pszczół. Natomiast nektar to coś zupełnie innego. Pyłek pszczoły przynoszą na odnóżach i to widać. Pyłek jest w rożnych kolorach, ten który noszą teraz jest biało-żółty i jest to pyłek z leszczyny.

Pszczoły to bardzo pracowite, porządkowe i czyste owady, zimą nie opuszczają ula, a jednocześnie nie opróżniają się dopóki nie wylecą na tzw. pierwszy oblot. Gdy po kilku miesiącach mrozów przychodzi ocieplenie pszczoły wylatują z uli, by pozbyć się odchodów nagromadzonych w jelicie. Zwykle pierwszy oblot ma miejsce w marcu, w tym roku zima bez większych mrozów spowodowała, że pszczoły po raz pierwszy wyleciały z uli dokładnie w Nowy Rok. Potem znów przez wiele tygodni nie opuszczały uli, dopiero w ostatnich ciepłych dniach wróciły do aktywności.

Wraz z początkiem wiosny razem z Agnieszką Bolewską-Iwaniuk zaglądamy do pasieki, a nawet do ula, posłuchamy jak brzęczą pszczoły, a pszczelarza pana Dariusza Żebrowskiego zapytamy o pszczele zwyczaje.  POSŁUCHAJ.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Kubuś Puchatek Pt. 24.03.2023 17:44:44

Miody od Pana Darka najlepsze z najlepszych!!!