Biała Podlaska

Wypadek z udziałem autokaru w Wisznicach

19
sty 2024

18 stycznia przed północą w Wisznicach doszło do wypadku z udziałem autokaru relacji Ryga-Kijów przewożącego obywateli Ukrainy. 63-latek na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem. Zjechał na pobocze i uderzył w bariery energochłonne. Po tym autokar przewrócił się na bok i uderzył w drzewo. Podróżowało nim 26 osób, w tym 6 dzieci.

Do zdarzenia doszło w czwartek około godziny 23.30 na drodze W-812 w miejscowości Wisznice. Ze wstępnych ustaleń wynika, 63-letni kierowca jadąc z Białej Podlaskiej, na łuku drogi wpadł w poślizg, zjechał na prawe pobocze i uderzył w bariery energochłonne. Po tym autokar przewrócił się na bok i uderzył w przydrożne drzewo. 63-latek prawdopodobnie nie dostosował prędkości do trudnych warunków panujących na drodze. Kierowca autokaru był trzeźwy. Potwierdziło to przeprowadzone przez mundurowych badanie.

Po zgłoszeniu na miejsce zdarzenia natychmiast zostały skierowane służby ratunkowe, które udzielały pomocy uczestnikom wypadku. - W pierwszej fazie działań wspólnie z Zespołem Ratownictwa Medycznego przystąpiono do udzielenia pomocy medycznej osobom poszkodowanym. W wyniku zdarzenia do szpitala w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim i Parczewie na szczegółowe badania łącznie trafiło 9 osób. Pozostali uczestnicy wypadku zostali przewiezieni do tymczasowego miejsca zastępczego przygotowanego przez gminę Wisznice, na czas oczekiwania na pojazd zastępczy – informują strażacy z KM PSP w Białej Podlaskiej.

W działaniach udział brały następujące siły i środki: JRG Biała Podlaska - 4 zastępy 9 osób, OSP Wisznice – 2 zastępy 5 osób, OSP Rososz – 1 zastęp 8 osób.

W opublikowanym przez strażaków raporcie napisano, że ze względu na charakter zdarzenia mnogiego pierwszy raz na terenie powiatu zadysponowano rotę medyczną spoza  rejonu, w sile 2 ratowników medycznych z KP PSP w Parczewie celem wsparcia medycznych działań ratowniczych. Całość działań koordynowana była na szczeblu powiatowym przez Grupę Operacyjną z KM PSP w Białej Podlaskiej na czele z Komendantem Miejskim st. bryg. Arturem Tomczukiem oraz szczeblu wojewódzkim przez Grupę Operacyjną Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie w której skład wchodzili: st. bryg. Zenon Pisiewicz - p.o. Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie, bryg. Jarosław Hamaluk - Z-ca Naczelnika Wydziału Operacyjnego, bryg. Sebastian Palonka - Z-ca Naczelnika Ośrodka Szkolenia KW PSP w Lublinie.

nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla/Inf. pras i foto: KM PSP Biała Podlaska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.