Garwolin

Żelechów: kolejne środki na inwestycje gminne

Region Śr. 20.09.2023 09:02:13
20
wrz 2023

W ramach VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, skierowanej do samorządów, w których działały PGR-y, gmina Żelechów otrzymała 2 mln zł na przebudowę Stacji Uzdatniania Wody. Dzięki tej inwestycji i trwającym dwóm innym, zmodernizowane zostaną i zautomatyzowane trzy stacje uzdatniania wody działające na terenie gminy.

Kilka dni temu ogłoszono wyniki VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dedykowanego samorządom, w których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne. W ramach tego programu gmina Żelechów otrzymała 2 mln zł na realizację zadania pn. „Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Żelechowie”.

- Zadanie to ma polegać na kompleksowej wymianie zużytej instalacji technologicznej uzdatniania wody, montaż nowych urządzeń uzdatniania, magazynowania i pompowania wody, sterowanych cyfrowo oraz dostosowanie obiektów stacji PGR Żelechów do nowych układów technologicznych. Ta inwestycja ma też na celu zabezpieczenie dostaw dobrej wody pitnej dla mieszkańców osiedla popegeerowskiego oraz innych mieszkańców Żelechowa. Liczymy, że inwestycja zostanie zrealizowana do połowy 2026 roku, być może uda się ją zrealizować wcześniej. Przewidywana wartość tej inwestycji, to 2 040 900 zł, a jaka będzie finalnie, okaże się po przeprowadzeniu postępowania przetargowego - mówi burmistrz Łukasz Bogusz i dodaje, że informacja o przyznaniu dofinansowania bardzo go cieszy jako włodarza gminy, ale także jako mieszkańca Żelechowa, ponieważ gmina jest w trakcie prowadzenia prac inwestycyjnych związanych z przebudową Stacji Uzdatniania Wody /SUW/ w Starym Goniwilku i Piastowie. Wartość zadania, to 6 mln zł, a dofinansowanie gmina pozyskała w kwocie 1,5 mln zł z PROW na lata 2014 – 2020. Jak artykułuje burmistrz, w ten sposób udałoby się w pełni zmodernizować i dostosować do nowoczesności 3 SUW działające na terenie gminy, zabezpieczające w to podstawowe dobro, jakim jest woda mieszkańców gminy.

- Dzięki tym inwestycjom zapewne poprawi się jakość wody, będzie jej więcej dzięki dodatkowym studniom oraz unikniemy zdarzającym się, niestety często, ze względu na zużycie infrastruktury, awarii przestarzałego wyposażenia stacji, co prowadzi czasem do czasowych ograniczeń w dostępie do wody - podkreśla gospodarz gminy. Złożono też wniosek na dofinansowanie wymiany ok. 300 opraw oświetlenia ulicznego na energooszczędne.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z burmistrzem Łukaszem Boguszem.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

4 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Izka.. Czw. 21.09.2023 13:41:22

Dawno mojego Pana Burmistrza nie widziałam i nie słyszałam. Serdecznie pozdrawiam.

zawiedziony Pt. 22.09.2023 11:19:32

Guli nikt nie przebije i nie było unijnych dofinansowań, szkoda tylko że nie potrafił dogadać z niektórymi "prawdziwymi Żelechowiakami" , bo wiele można by było zrobić , a tak nic.

Anna44 Czw. 21.09.2023 15:26:10

Za Guli to były inwestycje

zadowolona Pt. 22.09.2023 17:19:22

No, chyba za obecnego burmistrza jest o wiele więcej niż za Guli i Miśkurkowej razem.