Żelechów: podsumowali udział w unijnym projekcie
maj 2021
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego odbyło się podsumowanie projektu „Mobilność zagraniczna dla ZSP Żelechów”. Z rąk wicestarosty Marka Ziędalskiego oraz dyrektora szkoły Jacka Muchy uczniowie – uczestnicy projektu otrzymali zaświadczenia potwierdzające udział w projekcie oraz certyfikaty opisujące zdobyte nowe umiejętności.
Wspólnie obejrzano relacje z praktyk przygotowane przez uczniów, wszyscy podkreślali wartość udziału w stażach zagranicznych. Uczniowie młodszych klas już przygotowują się do kolejnych wyjazdów, a koordynator projektu Krystyna Wieczorkiewicz przygotowuje następne mobilności. Przez najbliższe siedem lat w każdym roku szkolnym takie praktyki zagraniczne we wszystkich zawodach odbywać się będą dla ponad 50 uczniów rocznie.Uczniowie Technikum Geodezyjnego odbyli 2- tygodniowe praktyki w Dronevision w Hiszpanii we współpracy z firmą Euromind z Sewilli. Podczas pobytu w Hiszpanii poznawali pracę geodety z wykorzystaniem drona oraz poznali zabytki Sewilli i wypoczywali na plaży w Matalascanas. Uczestnikami wyjazdu do Hiszpanii było 15 uczniów klasy III i IV Technikum Geodezyjnego. Ich opiekunami były panie Hanna Szaniawska i Krystyna Wieczorkiewicz. Uczniowie klas trzecich i czwartych technikum ekonomicznego, hotelarstwa, informatycznego, mechanicznego oraz żywienia i usług gastronomicznych praktyki zagraniczne odbyli w Rimini we Włoszech. Grupa 33 uczniów zdobywała nowe umiejętności. -Udział w stażach zawodowych za granicą dał naszym uczniom szansę rozwoju i nabycia nowych umiejętności. Uczniowie technikum hotelarstwa i technikum żywienia bliżej poznali zasady funkcjonowania hoteli, tradycyjną kuchnię włoską, mogli obserwować jak wygląda praca na profesjonalnej kuchni. Uczniowie technikum informatycznego i technikum mechanicznego podczas stażu poznali podstawy projektowania 3D i pracy na oprogramowaniu do wykonywania tych, że druków. Poznali również podstawy programowania układów scalonych i podłączania do nich elementów. Budowali prototyp robota. Uczniowie technikum ekonomicznego poznali różnych przedsiębiorców, którzy opowiadali o swojej działalności i związanymi z nią obowiązkami. Mieli również okazję poznać funkcjonowanie hotelu od strony biurowej. Wszyscy uczestnicy projektu uczyli się komunikowania w języku angielskim zawodowym. Również mogli ćwiczyć swój angielski w rozmowach prywatnych. Głównym celem wyjazdów na Erasmusa są staże zawodowe w firmach zagranicznych. Równie ważne jest też zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc. Podczas pobytu we Włoszech nasi uczniowie zwiedzili Rimini, Gradarę, San Leo, Florencję, Ravennę oraz San Marino. Opiekunami uczniów podczas dwutygodniowego pobytu w Rimini byli nauczyciele Wioletta Majek, Agnieszka Jędrych, Agnieszka Sztelmach i Elżbieta Zatyka- informuje Krystyna Wieczorkiewicz.
Program Erasmus+ daje młodzieży możliwość udziału w bardzo ciekawych zagranicznych praktykach zawodowych. Równocześnie uczniowie mają szansę zwiedzać kraje europejskie i poznawać różne kultury. Udział w stażach zagranicznych współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Programu Erasmus+ KA1 - Mobilność edukacyjna, KA102 - Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego.
inf.pras.
WJ/Garwolin [ja]
0 komentarze