Garwolin

Żelechów: wakacje to pracowity czas dla gminy

Region Wt. 25.06.2024 07:26:43
25
cze 2024

W ramach pozyskiwania funduszy gmina złożyła wnioski o dofinansowanie trzech zadań, ogłoszono postępowania przetargowe na modernizację dwóch ulic w Żelechowie, przebudowę stacji uzdatniania wody. Rozpoczęła się przebudowa drogi w Piastowie, a także prace przygotowawcze nad opracowaniem strategii rozwoju gminy. Będzie też reorganizacja ruchu na rynku w centrum miasta i wiele innych przedsięwzięć realizowanych w najbliższym czasie.

W ramach pozyskiwania funduszy, gmina złożyła wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o dofinansowanie usuwania i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy. Złożone zostały też 2 wnioski o dofinansowanie na działania w zakresie edukacji finansowej w ramach programu „Lekcja o finansach” oraz na zakup nowoczesnego sprzętu i pomocy dydaktycznych w ramach rządowego programu na lata 2020 – 2024 „Aktywna tablica”.

- W zakresie zamówień publicznych ogłosiliśmy postępowanie przetargowe o udzielenie zamówienia publicznego na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa dróg gminnych na terenie miasta Żelechów” obejmującego swym zakresem modernizację ul. Ks. gen. Stanisława Brzóski na odcinku 341 mb oraz ul. Józefa Bema na odcinku 97 mb. W chwili obecnej trwa badanie złożonych ofert, w celu rozstrzygnięcia postępowania. Zadanie realizowane jest z udziałem środków zewnętrznych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 1 041 265 zł – zaznacza burmistrz Krystyna Wieczorkiewicz.

Ogłoszono też przetarg na zakup samochodu pożarniczego dla OSP Kalinów. Wpłynęła jedna oferta na kwotę 150 tys. zł brutto i gmina przygotowuje się do podpisania umowy. Ogłoszone zostało również postępowanie przetargowe na przebudowę stacji uzdatniania wody w Żelechowie, na co gmina otrzymała środki z Rządowego Funduszu „Polski Ład” Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 2 mln zł. Przekazano teren pod przebudowę 653 mb drogi gminnej w Piastowie. Wartość zadania – 542 249 zł brutto, termin wykonania robót, to 90 dni od zawarcia umowy.

- Rozpoczęliśmy prace przygotowawcze nad opracowaniem „Strategii rozwoju gminy Żelechów na lata 2024 – 2030. Jest ona niezbędna, by pozyskiwać fundusze zewnętrzne. Od 2020 roku takiej strategii gmina nie posiada, w związku z tym nie możemy aplikować o środki w niektórych naborach… - uzupełnia burmistrz.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z burmistrz Krystyną Wieczorkiewicz.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

11 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Wilk. Wt. 25.06.2024 10:49:00

Ja się pytam po raz setny ile wyjazdów do akcji miały straże : Kalinów, Gózdek ,Piastów , Goniwilk ...., jaki jest cel ładowania pieniędzy podatników w samochody , mundury które są wietrzone na paradę na 3- maja i 11 listopada???? Czy znajdzie się jeden włodarz który będzie miał odwagę i skończy to marnotrawienie pieniędzy??? A może zostawić i dofinansować straż w Żelechowie i w Woli Żelechowskiej zamiast wyrzucać w błoto pieniądze które można przeznaczyć na drogi i infrastrukturę . Kiedyś straże potrafiły same zorganizować się i zorganizować zabawę , festyn i zebrać fundusze a teraz to tylko żądania o zakup mundurów bo stare (w których nigdy nie było się na żadnej akcji) już są zniszczone???? Przykro na to wszystko patrzeć.

Stefan Śr. 26.06.2024 19:03:13

Daleko jej do burmistrza Bogusza oj daleko.

Owieczka Wt. 25.06.2024 17:14:33

Widać Pani Burmistrz, że ma Pani opozycjonistę, który neguje wszystkie posunięcia władz gminy, które dopiero ponad miesiąc są po wyborach. I jaka znajomość tematu!

Waldek Śr. 26.06.2024 12:58:12

I co z tego że miesiąc po wyborach? To zwalnia z ciężkiej i intensywnej pracy na rzecz mieszkańców oraz miasta i gminy? A za rok może napiszesz że władze też jeszcze nie miały czasu na zapoznanie się z funkcjonowaniem urzędu i brak konkretnych działań będzie w nielogiczny sposób tłumaczony? Kadencja minie, a gminie i mieście nie będzie widać żadnych działań a wy ze Stefanem na czele dalej będziecie mydlić ludziom oczy że czasu było mało, że to dopiero pierwsza kadencja, albo nie było kasy albo się nie dało. Przyjemnie popatrzeć na gminy ościenne które pomimo nowych władz nie marnują czasu tylko działają. U nas słuchać tylko "nie wiem", "muszę skonsultować z radnymi", "muszę się zapoznać z tematem".

Marian Śr. 26.06.2024 17:44:09

Ty chyba jesteś po jakimś drinku, że takie farmazony piszesz.

Wilk. Czw. 27.06.2024 03:19:58

Trzeba czytać ze zrozumieniem ja jeszcze nie krytykuję , ja się pytam. Te 17 tysięcy chyba za coś się będzie brało co miesiąc. A każdemu z burmistrzów zadawałem takie pytania zanim zacząłem wyrażać swoją opinie o władzach naszej gminy. I to nie tylko chodzi o panią Krysię ale również o radnych którzy dostają dietę .

Lisek Wt. 25.06.2024 19:29:21

Pani burmistrz wydukała z kartki to,co jej pracownicy przygotowali nawet nie starając się przeczytać tekst by był zrozumiały dla słuchacza. Trzeba popracować nad dykcją bo blado pani wyglada na tle poprzednika. Zapomniała też powiedzieć mieszkańcom, że zatrudniła męża skarbniczki na nowej oczyszczalni jako konserwatora i to bez konkursu ! A miało być tak przejrzyście i transparentnie!

Zdzisek Czw. 27.06.2024 08:01:43

Ty sobie jaj nie rób z tą dykcją.

Klemens Śr. 26.06.2024 08:17:41

Podpisujacy się Wilk. i podobnie, to jest chyba fanem Pani Burmistrz, że tak publicznie zaczepia.

Pracownik gminy Wt. 25.06.2024 07:55:26

Te inwestycje pozyskał Bogusz z byłymi radnymi a teraz jest to powtarzane. Tekst czytany z kartki. Nie będzie budowy ogrodowej ,żłobka i Reymonta. Pani burmistrz kasy nigdzie nie pozyska. Obiecuję ale kolegów trzyma w urzędzie którzy nic nie robią...

Wilku Wt. 25.06.2024 07:41:57

Zachęcam także do ogłoszenia przetargu na utylizację targowiska z ulic znajdujących się w centrum miasta Żelechów. Dalej, co się dzieje w temacie budowy żłobka i przedszkola? Kasa leży, jest zabezpieczona, a budowa stoi, nawet łopata nie jest wbita na placu budowy. Urząd, radni, burmistrz - zakasamy rękawy i do pracy!