Kraj

Zmiany w podstawie programowej z historii. Komentarz dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie

Region Pt. 01.03.2024 18:36:26
01
mar 2024

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje uszczuplić podstawę programową m.in. z historii. Pierwsze zmiany mają zostać wprowadzone wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2024/2025.

W proponowanych przez ministerstwo zmianach w podstawie programowej z historii, wiedza o Żołnierzach Wyklętych, których dzień, obchodzimy 1 marca została zredukowana do minimum. Z podstawy zniknęli przedstawiciele antykomunistycznego ruchu oporu. To samo dotyczy obrońców Westerplatte czy roli Jana Pawła II w obaleniu PRL-u. MEN zmiany argumentuje tym, że nauczyciel, dzięki zmniejszonym wymogom wynikającym z podstawy, będzie miał więcej czasu na pracę z uczniem.

Na ten temat wypowiedział się doktor Robert Derewenda, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, współtwórca podstawy programowej z 2017 roku. Porównał on poprzednią podstawę do obecnie proponowanej i wskazał, jakie skutki mogą przynieść zmiany wprowadzane przez MEN.

Z doktorem Robertem Derewendą rozmawiał nasz reporter Mateusz Biernacki.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Mateusz Biernacki

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
historia Czw. 21.03.2024 18:21:22

Historii tej, która była przed wiekami powinni uczyć historycy. Historii o której mówi dr Derewenda powinni uczyć rodzice i dziadkowie, bo to oni byli jej świadkami. Nie powinien robić tego IPN na zlecenie J. Kaczyńskiego. Historia Żołnierzy Wyklętych nie jest jednoznaczna i o tym powinien wiedzieć Pan z IPN. Chyba, że ten Pan jest historykiem na zlecenie partii.

wwwwww Pt. 22.03.2024 12:44:32

oczywista oczywistość