Region

8. Międzynarodowy Spis Bociana Białego

Siedlce Pt. 23.02.2024 17:47:44
23
lut 2024

W tym roku odbędzie się 8. Międzynarodowy Spis Bociana Białego. Polska jest jednym z krajów, który bierze w nim udział. Lokalni koordynatorzy już czekają na zgłoszenia wolontariuszy. W województwie mazowieckim odpowiedzialna za spis jest Grupa Ekologiczna. Kierujący nią Ireneusz Kaługa powiedział Katolickiemu Radiu Podlasie, że w akcji może wziąć udział każdy.

Aby wziąć udział w akcji nie trzeba być ornitologiem. Warto jednak to przemyśleć, ponieważ odwiedzenie miejsc gniazdowania bocianów w danej gminie może zająć nawet kilka dni. Dlatego Grupa Ekologiczna w mediach społecznościowych opublikowała instrukcję zbierania danych, aby uczestnicy spisu mogli się z nią zapoznać.

8. Międzynarodowy Spis Bociana Białego odbywa się co 10 lat, w tym roku od 1 do 15 lipca. Informacje jak wziąć udział w tym przedsięwzięciu znajdują się na stronie i profilu Grupy Ekologicznej w mediach społecznościowych.

Ireneusz Kaługa podkreślił, że może to być wspaniała przygoda dla wszystkich miłośników przyrody, również dla całych rodzin. Przyrodnik zachęcił też osoby, które zadeklarowały udział w spisie, do objazdu swoich gmin i wstępnej lokalizacji gniazd bociana białego.

Ireneusz Kaługa dodał, że te, kojarzące się z Polską ptaki, na terenie powiatu siedleckiego mogą pojawić się już w okolicach 6 marca.

Więcej w rozmowie Andrzeja Ilczuka z Ireneuszem Kaługą.


Fot. Grupa Ekologiczna
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Andrzej Ilczuk
+48.502173757

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.