Parczew

Gmina Milanów upamiętniła 160. rocznicę Powstania Styczniowego

Region Niedz. 26.11.2023 21:27:40
26
lis 2023

W niedzielę, 26 listopada mieszkańcy Gminy Milanów mieli okazję włączyć się w obchody upamiętnienia 160. rocznicy Powstania Styczniowego. W milanowskim lasku miała miejsce inscenizacja Bitwy Powstańców Styczniowych, a na hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Milanowie odbył się patriotyczny koncert Olgi Szomańskiej.

- Spotykamy się na podsumowaniu projektu „Wdzięczni Bohaterom Powstania Styczniowego – mieszkańcy Gminy Milanów”. Jest to zadanie publiczne, na którego realizację otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej. Zadanie składało się z kilku części m.in. były to lekcje historyczne dla klas IV-VIII z terenu gminy Milanów. Była też wycieczka patriotyczna do Poleskiego Parku Narodowego, gdzie był największy obóz powstańczy. Projekt kończy się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Olgi Szomańskiej - mówi Konrad Dąbrowski, prezes Stowarzyszenia Cichosz.Przed koncertem odbyła się inscenizacja Bitwy Powstańców Styczniowych, przygotowana przez grupy rekonstrukcyjne. W samym Milanowie nie toczyły się walki powstańcze, ale były osoby, które należały do oddziałów powstańczych i pomagały powstańcom. Jest też krzyż upamiętniający powstanie: - Powstanie Styczniowe, był to największy zryw narodowo-wyzwoleńczy w XIX wieku. W tym roku obchodzimy 160. rocznicę powstańczej bitwy o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Chcieliśmy to upamiętnić i uczcić, przede wszystkim pokazać taką żywą lekcję historii, dla naszego najmłodszego pokolenia, żeby zobaczyło jak nasi powstańcy organizowali się do bitwy i podejmowali trud walki o niepodległość. Stąd ta inicjatywa. Udało nam się wspólnie ze Stowarzyszeniem Cichosz pozyskać środki na ten cel. Myślę, że będzie to wspaniała lekcja historii dla naszych mieszkańców. Jak analizowaliśmy historycznie, to akurat u nas nie było takiej bitwy, natomiast wiemy, że nasi mieszkańcy - chłopi, brali udział w wojskach powstańczych, a właściciel tutejszego majątku, Włodzimierz Czetwertyński, za to, że pomagał powstańcom został zesłany na siedmioletni pobyt na Syberii – relacjonuje Paweł Krępski, Wójt Gminy Milanów.Podczas koncertu patriotycznego w wykonaniu Olgi Szomańskiej można było usłyszeć najpiękniejsze polskie piosenki patriotyczne z okresów I i II wojny światowej, a także współczesne utwory związane z najtrudniejszymi momentami w naszej ojczyźnie.

Spotkanie zorganizowali Wójt Gminy Milanów oraz Stowarzyszenie Cichosz z Cichostowa. Partnerami wydarzenia byli: Szkoła Podstawowa im. J.I. Kraszewskiego w Milanowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Milanowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Milanowie, Sołectwo Milanów, OSP Cichostów.
Nad bezpiecznym przebiegiem bitwy czuwali druhowie z OSP Czebaraki.

Zadanie publiczne „Wdzięczni Bohaterom Powstania Styczniowego – mieszkańcy Gminy Milanów” dofinansowano z środków budżetowych Ministerstwa Obrony Narodowej.

Na uroczystości były nasze korespondentki Elżbieta Zielińska - Gomółka i Dominika Gomółka. Relacji będzie można posłuchać na antenie Katolickiego Radia PodlasieNasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.