Biała Podlaska

Plany na modernizację portu w Małaszewiczach

Region Pon. 26.02.2024 18:37:00
26
lut 2024

Dobiega końca obecna kadencja samorządu. Czas więc na podsumowanie tego, co działo się przez ostanie pięć i pół roku. W gminie Terespol najważniejsza była z pewnością inwestycja związana z przebudową i modernizacją portu w Małaszewiczach.

Małaszewicze to największy suchy port przeładunkowy w Europie. Na 300 ha powierzchni znajduje się tu 200 km torów. Jest tu wiele firm zajmujących się transportem towarów. To również olbrzymia zdekapitalizowana infrastruktura państwowa w wieczystym użytkowaniu PKP Nieruchomości, w 30-letniej dzierżawie Cargo, przekazane do „spółki wnuczki” Cargotor. Stąd wspólne przedsięwzięcia realizowane we współpracy z gminą Terespol jak WOC (Wolny Obszar Celny – red.), przyległe tereny, pierwsza bocznica prywatna w rejonie Małaszewicz, która uzbroiła WOC.

Od kilku lat czynione były starania, opracowane zostały plany przebudowy, nawet podpisano porozumienie o współpracy między Gminą Terespol, a spółką Cargotor. Wszystko po to, aby mogła ruszyć przebudowa portu, który jest ważny nie tylko dla gminy Terespol czy gmin sąsiadujących, ale także dla budżetu państwa.

O tym dlaczego przebudowa portu w Małaszewiczach jest tak ważna oraz jakie inwestycje w gminie i nie tylko przy tej okazji powstaną, powiedział nam Wójt gminy Terespol - Krzysztof Iwaniuk.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.