Z Unią na dużym plusie
wrz 2024
1,4 mld zł – tak wygląda bilans funduszy, które napłynęły do subregionu siedleckiego przez 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Podsumowujący te dwie dekady mazowiecki urząd marszałkowski podkreśla, że środki te pozwoliły samorządom dokonać skoku w zakresie infrastruktury, a przedsiębiorcom – unowocześnić produkcję i podnieść kwalifikacje pracowników.
Na konferencji w Ostrówku koło Siedlec podano więcej liczb. Od 2004 roku w powiatach siedleckim, łosickim, sokołowskim, węgrowskim, garwolińskim i łosickim oraz w powiecie grodzkim Siedlce zrealizowano 1170 projektów. Liderem są Siedlce: 85 projektów za 217 mln zł. Dalsze miejsca na podium zajęły: powiat sokołowski oraz miasto Węgrów. Wyliczenie wszystkich zrealizowanych inwestycji zajęłoby grubą broszurę. Samorząd Mazowsza podkreśla, że pieniądze te ogromnie zmieniły cały region. Pozwoliły zrobić rzeczy, na które lokalne samorządy zwyczajnie nie mogłyby sobie pozwolić, a i zamożnym firmom i instytucjom nie byłoby łatwo. Pierwsze z brzegu przykłady to nowe obiekty Uniwersytetu w Siedlcach przy ulicy Popiełuszki i Żytniej oraz wiele inwestycji drogowych i energetycznych.Janina Ewa Orzełowska z zarządu województwa przypomina, że na początku podchodzono do funduszy europejskich z obawą, a nawet podejrzliwością. Nieznane procedury aplikowania i rozliczania zwyczajnie odstraszały. Ale to już przeszłość: – Jak patrzę na aktualne nabory, to widzę ogromną konkurencję. Wszyscy chcą sięgnąć po te środki, bo one pozwolą zrealizować więcej inwestycji w naszych miejscowościach.
Z unijnych środków korzystają nie tylko samorządy, ale także biznes. Wielu przedsiębiorców zmodernizowało swoje firmy i doszkoliło pracowników. Ta ostatnia dziedzina, choć mniej widoczna, wciąż jest potrzebna. Piotr Karaś, dyrektor siedleckiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy, polemizuje z popularną opinią, jakoby w dobie niskiego bezrobocia finansowanie „miękkich” projektów na rynku pracy było już niepotrzebne: – Przeszkoliliśmy rzeszę osób bezrobotnych, wielu pomagaliśmy uruchamiać własne działalności gospodarcze. Szkolenia podnoszące kwalifikacje już zatrudnionych pracowników są popularne u przedsiębiorców do dziś.
Nie można pominąć wpływu unijnego finansowania na ochronę zdrowia. Prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, Marcin Kulicki wskazuje tu przede wszystkim na ośrodek onkologii: – To jeden z największych projektów na Mazowszu w obszarze zdrowia. Ponad 50 milionów na zakup nowoczesnego wyposażenia medycznego było niezwykle trafioną inwestycją. Kilka lat funkcjonowania pokazało, jak wielu pacjentów może się leczyć na miejscu, bez konieczności dojazdów do Warszawy, Lublina czy Białegostoku.
Do unijnego źródła podłączają się też służby ratownicze. Siedlecka komenda Państwowej Straży Pożarnej jest właśnie w trakcie realizacji projektu transgranicznego, realizowanego wspólnie z Ukrainą. Na swój użytek kupuje cysternę do transportu wody, urządzenia do jej odkażania (aby mogła służyć również do zaopatrywania ludzi w wodę pitną) oraz sprzęt dla ratownictwa wodnego. Wszystko to pojawi się na stanie jednostki w przyszłym roku.
0 komentarze