MPKK Mistrzem 1.Ligi kobiet

Sport Pon. 22.05.2023 15:05:26
22
maj 2023

20 maja, o 15:00 rozpoczął się ostatni mecz sezonu 2022/23 1.Ligi koszykówki kobiet. MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski grał na wyjeździe z Wisłą CanPack Kraków. Był to trzeci mecz finałowy. Pierwszy wygrały sokołowianki, a drugi zespół Białej Gwiazdy. Mecz przy Reymonta decydował o mistrzostwie.

W pierwszej kwarcie na punkty trzeba było czekać minutę. Pierwszą „dwójkę” rzuciła kapitan MPKK Jastina Kosalewicz. Krakowianki odpowiedziały bardzo szybko i przez dłuższy czas nie pozwoliły przyjezdnym trafić do kosza. Zdominowały parkiet i po celnym rzucie za trzy Jasiulewicz Wisła prowadziła już 9:2. Sokołów dogonił gospodynie i odpowiedział w końcówce. Agresywna gra Białej Gwiazdy podarowała sokołowiankom aż sześć osobistych. Dzięki temu na koniec odsłony widniał wynik 13:17.

Następna partia toczyła się punkt za punkt. Na 18:22 pierwszą swoją „trójkę” w meczu trafiła Kinga Dzierbicka, zrobiła później to samo zmieniając stan na 23:32. Ostatnie fragmenty tej kwarty należały jednak do wiślanek. Martyna Jasiulewicz najpierw oddała celny rzut z linii 6,75 metra, przy którym była faulowana, a potem znów trafiła za trzy wyrównując wynik. Prowadzenie sokołowiankom na 20 sekund przed końcem zagwarantowała V.Kiuliak.

Druga połowa rozpoczęła się przy stanie 32:35. Oba zespoły ponownie cały czas wymieniały się punktami. Pierwszym przełomem okazały się dwa celne trafienia MPKK z linii „trójek”. Skuteczne był Jastrzębska i Zieniewska. Przed końcem koszykarki z Sokołowa potrafiły wypracować sobie przewagę dwunastu punktów. Nikt nie spodziewał się, że przez ostatnie dwie minuty Wisła odrobi sześć punktów, a wynik meczu przy stanie 45:50 cały czas będzie otwarty.

Początek decydującego aktu sezonu należał do Białej Gwiazdy, która wyszła na prowadzenie pierwszy raz od pierwszej kwarty. Po dobrym wejściu pod kosz Jackowskiej było 54:52. Szybko odpowiedziała jej Dzierbicka, jednak chwilę potem zimną krew w „trumnie” zachowała Martyna Stasiuk oraz Paulina Kuczyńska. Kolejna odpowiedź sokołowianek była już mocniejsza. Ponownie zdobyły dwie „trójki” pod rząd. Na półtorej minuty przed końcem prowadziły trzema oczkami. W końcówce bohaterką przyjezdnych była ich rozgrywająca. Kinga Dzierbicka ustaliła wynik na 60:64.

MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski został Mistrzem 1.Ligi koszykówki kobiet! Sokołowianki wygrały w swojej grupie w rundzie zasadniczej oraz okazały się być bezkonkurencyjne w strefie play-off. Dla koszykarek z Sokołowa Podlaskiego to pierwszy taki sukces w historii klubu.

Ostatni mecz oraz cały sezon podsumował Mariusz Świerk.

Wisła CanPack Kraków vs MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski 60:64
(13:17, 19:18, 13:15, 15:14)

MPKK skład: 4. Klaudia Gołębiewska, 6. Wiktoria Kobylińska, 8. Wiktoria Jastrzębska 11, 9. Natalia Pietrzak, 10. Karolina Zieniewska 6,12. Viyaleta Kiuliak 8, 13. Kinga Dzierbicka 20, 14. Jastina Kosalewicz 12, 15. Żaneta Szcześniak 3, 16. Aleksandra Dec, 17. Aleksandra Iwaniuk 4.

Trener: Mariusz Świerk