IX Pieszy Rajd imienia kapitana Ostoi
cze 2024
Przez miniony weekend, od piątku do niedzieli, w rekonstruowanym obozie partyzanckim w Klimkach w gminie Łuków odbywał się IX Pieszy Rajd imienia kapitana Ostoi. Zorganizowały go wspólnie Koło Łuków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Gmina Łuków.
IX Pieszy Rajd im. kapitana Ostoi rozpoczął się w piątkowe popołudnie, 14 czerwca. Bazą rajdu był rekonstruowany obóz partyzancki w Klimkach, w gminie Łuków. To w tym właśnie miejscu wspólnie czas postanowiło spędzić około 60 osób. Nocowali w barakach oraz w namiotach. Do niedzieli, 16 czerwca spędzali czas m.in. na leśnych wędrówkach. Spotkali się przy pomniku upamiętniającym Bitwę pod Gręzówką oraz przy tzw. Białym Pomniku poświęconym partyzantom, który znajduje się tuż przy granicy Rezerwatu Jata.Zobacz Galerię
Uczestniczyli również w Mszy Świętej polowej, którą odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Kieliszek.
Zobacz Galerię
|
Wacław Andrzej Rejmak pseud. Ostoja, patron rajdu, to wybitny żołnierz i dowódca Armii Krajowej. Urodził się 24 września 1917 r. w miejscowości Sporniak pod Lublinem, gdzie spędził pierwsze lata swego życia. Jego uzdolnienie wojskowe oraz autorytet wśród podkomendnych zostały docenione i w sierpniu 1943 r. otrzymał przydział na oficera dywersji w Obwodzie AK Łuków, gdzie do końca roku zorganizował dobrze funkcjonujący odział Kedywu (Kierownictwa Dywersji AK). Został po raz drugi odznaczony Krzyżem Walecznych. Wiosną 1944 r., po połączeniu się Kedywu z Oddziałem Leśnym z Jaty, powstał Oddział Partyzancki I Batalionu 35. Pułku Piechoty AK w Jacie, dowodzony przez por. „Ostoję”. Wkrótce „Ostoja” został awansowany do stopnia kapitana. Główna działalność oddziału koncentrowała się na dywersji drogowej i kolejowej, przeciwko okupantowi hitlerowskiemu. W obozie w Jacie przygotował do akcji „Burza” oddział w sile 320 żołnierzy. Sam obóz położony pośród niedostępnych bagien urastał do rangi symbolu wolnej Polski.
Wydarzeniu patronowało Katolickie Radio Podlasie oraz portal Podlasie24.pl.
0 komentarze