Dentobus, czyli dziecięcy gabinet stomatologiczny na kołach

Zdrowie i uroda Wt. 25.06.2024 12:00:21
25
cze 2024

Dentobus jeździ po mazowieckich drogach od 2018 r. W tym czasie odwiedził 388 miejscowości, w których stawał ponad 1300 razy. Tylko w pierwszym półroczu 2024 r. mobilny gabinet stomatologiczny odwiedził 68 miejscowości na Mazowszu, w których miał 125 postojów, podczas których udzielił pomocy bez mała 4,5 tys. pacjentów.

Czym jest dentobus? To mobilny, w pełni wyposażony, gabinet stomatologiczny przeznaczony dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 r.ż., w którym wykonywane są badania, leczenie i profilaktyka dentystyczna w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.

– Z raportu opracowanego w 2020 roku przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że ubytki próchnicowe występują już u ponad 40 proc. dzieci w wieku 3 lat i u ponad 90 proc. osób w wieku 18 lat. Statystyki wyglądają zatem bardzo niedobrze – mówi Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Dlatego przypominania o codziennej higienie jamy ustnej nigdy dość. Rodziców dzieci mieszkających w mniejszych miejscowościach, zachęcam też do regularnego sprawdzania harmonogramu postojów dentobusu i skorzystania z jego usług, gdy pojawi się w okolicy – dodaje Kalinowski.

Harmonogram postojów dentobusu w lipcu 2024:

http://nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/harmonogram-postojow-dentobusu-na-mazowszu-w-lipcu-2024-r-,809.html

Podczas wizyty w dentobusie lekarz stomatolog m.in. wykona badania kontrolne oceniające stan zdrowia jamy ustnej u dziecka, ustali plan leczenia oraz udzieli informacji w zakresie indywidualnej profilaktyki próchnicy (m.in. nauczy dziecko prawidłowego dbania o zęby), a w przypadku konieczności – zapewni leczenie.

Inf. pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.