Mammografia i cytologia w programach profilaktycznych dostępne dla szerszych grup wiekowych

Zdrowie i uroda Wt. 07.11.2023 11:22:05
07
lis 2023

Zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie dają szansę na wyleczenie, dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie w Polsce dowiaduje się o nim ok. 20 tysięcy kobiet, o raku szyjki macicy natomiast ok. 3 tysięcy kobiet.

– W walce z rakiem najważniejsza jest wczesna diagnoza. Służą temu badania przesiewowe, w przypadku raka piersi – mammografia, natomiast w przypadku raka szyjki macicy – cytologia – mówi Zbigniew Terek, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – Od listopada weszły w życie nowe regulacje, umożliwiające kolejnym grupom pacjentek wykonanie bezpłatnych badań profilaktycznych dotyczących tych chorób. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o tych programach na naszej stronie internetowej oraz do regularnych badań profilaktycznych – dodaje.

Obecnie z programów profilaktyki raka piersi (mammografii w trybie ambulatoryjnym i mobilnym - mammobusy) mogą skorzystać kobiety między 45. a 74. rokiem życia, które nie korzystały z mammografii w ciągu ostatnich 2 lat i nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

W profilaktyce raka szyjki macicy program obejmuje kobiety od 25. do 64. roku życia.

Na powyższe badania nie trzeba skierowania, są bezpłatne i finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

Więcej o „Programie profilaktyki raka piersi” oraz „Programie raka szyjki macicy” : http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/co-kazdy-pacjent-wiedziec-powinien/profilaktyczne-programy-zdrowotne/

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/mammografia-i-cytologia-wazne-zmiany-w-programach-profilaktycznych-na-nfz,8497.html

Inf. pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.