Onkologiczne programy profilaktyczne na Mazowszu

lip 2025
Fachowa wiedza i praktyczne porady. Informacje o profilaktyce, diagnostyce, leczeniu i o tym, jak wrócić do codzienności po chorobie. Wszystko to można znaleźć w uruchomionym przez Ministerstwo Zdrowia portalu onkologia.gov.pl.
Program badań przesiewowych raka jelita grubegoCelem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego. Nowotwór ten jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce – co roku notuje się około 18 tys. nowych zachorowań. Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka zmiana może rozwijać się kilkanaście lat, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania. Wczesna diagnoza zwiększa też szanse na powodzenie terapii.
Dla kogo? Do badań profilaktycznej kolonoskopii kwalifikują się osoby: bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w ostatnich 10 latach oraz spełniają kryterium wiekowe:
• 50-65 lat lub
• 40-49 lat posiadające krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Program profilaktyki raka szyjki macicy
Celem programu jest zmniejszenie wskaźnika umieralności kobiet na raka szyjki macicy do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej, poprzez wykrywanie stanów przedrakowych oraz podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy.
Dla kogo? Program adresowany jest do kobiet w wieku 25-64 lata, które nie wykonały badania cytologicznego w ostatnich 3 latach oraz co 12 miesięcy u kobiet obciążonych czynnikami ryzyka: zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka.
Program profilaktyki raka piersi
Celem programu jest obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej oraz podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka sutka. W badaniach przesiewowych najważniejsze jest wykrycie nowotworu w najwcześniejszym stadium rozwoju. Badaniem umożliwiającym rozpoznanie zmian patologicznych w utkaniu piersi jest mammografia.
Program realizowany jest w trybie ambulatoryjnym i w trybie mobilnym (mammobusy). Badanie wykonuje się:
• co 24 miesiące u kobiet w wieku od 45 do 74 lat (przy określeniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia)
• co 12 miesięcy u kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT)
• co 12 miesięcy u kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które zakończyły leczenie raka piersi i 5 letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu
Więcej informacji na temat programów profilaktycznych prowadzonych przez mazowiecki NFZ można znaleźć pod adresem:
https://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/profilaktyka-chorob-na-mazowszu/profilaktyczne-programy-zdrowotne-i-profilaktyka-w-poz/
inf. pras. NFZ Mazowsze
0 komentarze