Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy – Mazowiecki NFZ

mar 2025
Rak szyjki macicy to trzeci najczęściej występujący nowotwór u kobiet na świecie, a Polska należy do krajów o jednym z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w Europie. Najczęściej chorują kobiety w średnim wieku (45-65 lat), ale coraz częściej diagnozowane są również przypadki u kobiet młodszych, w wieku od 35 do 44 lat. Regularne wykonywanie badań cytologicznych pozwala na wczesne wykrycie zmian, co zwiększa szanse na całkowite wyleczenie choroby u 99% pacjentek.
Na Mazowszu realizowany jest program profilaktyki raka szyjki macicy, który skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 64 lat. Dzięki programowi, każda kobieta może bezpłatnie skorzystać z badania cytologicznego w gabinecie ginekologiczno-położniczym lub u położnej POZ, która posiada odpowiednie uprawnienia do pobierania rozmazów cytologicznych. Program ma na celu zachęcenie do regularnych badań, które są kluczowe w walce z tym nowotworem.W ubiegłym roku z badań skorzystało ponad 41 tys. mieszkanek Mazowsza, co pokazuje, jak ważne jest szerzenie świadomości o tym, jak duże znaczenie mają takie badania w profilaktyce raka szyjki macicy. Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ podkreśla, że liczba kobiet biorących udział w programie jest wciąż zbyt mała, dlatego zachęca do skorzystania z bezpiecznych, bezbolesnych i darmowych badań, które mogą uratować życie.
Badania cytologiczne można wykonać w 500 miejscach na terenie Mazowsza w ramach etapu podstawowego. Etap diagnostyczny dostępny jest w 13 placówkach, a dla kobiet, które wymagają bardziej pogłębionej diagnostyki, dostępnych jest 18 ośrodków. Wszyscy, którzy chcą skorzystać z programu, nie muszą posiadać skierowania do ginekologa ani położnej POZ.
Aby przygotować się do badania cytologicznego, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Najlepiej udać się na badanie zaraz po miesiączce, maksymalnie 4 dni po jej zakończeniu. Przed badaniem należy wstrzymać się od współżycia przez kilka dni, nie stosować leków dopochwowych i odczekać przynajmniej jeden dzień po poprzednim badaniu ginekologicznym.
Mazowiecki NFZ prowadzi również kampanię edukacyjną, zachęcającą kobiety do dbania o zdrowie. W ramach tej inicjatywy dostępny jest film Akademii NFZ pt. „Rak szyjki macicy – świadoma profilaktyka”, który można obejrzeć i udostępnić w mediach społecznościowych. Film jest częścią szerszej strategii mającej na celu zwiększenie świadomości na temat raka szyjki macicy oraz promowanie profilaktycznych badań.
Wszystkie kobiety, które chcą skorzystać z programu, mogą znaleźć wykaz placówek biorących udział w programie na stronie internetowej Mazowieckiego NFZ. Program profilaktyki raka szyjki macicy to szansa na wczesne wykrycie choroby i skuteczną walkę z nią.
Dzięki temu programowi, każda kobieta ma szansę na lepsze zdrowie i długie życie. Zatem nie zwlekaj, zrób badanie, bo zdrowie jest najważniejsze.
inf. pras.
0 komentarze