REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nie wszyscy przeciwko biogazowni w Klepaczewie
2013-09-19 14:59:15 Artykuł czytany 3716 razy


Publikujemy list, jaki wpłynął do naszej redakcji. Jest to kolejny zdecydowany głos w sprawie biogazowni na gruntach wsi Klepaczew. Tym razem „za”.


Oto treść listu:

Pozwolę sobie opisać parę ciekawych, a jednocześnie zatrważających rzeczy dotyczących całej akcji "Stop biogazowni". Przyznam otwarcie, że jestem za budową biogazowni, jak również niemała część moich znajomych. Niestety, nie mamy żadnej możliwości wypowiedzenia się, jesteśmy po prostu "zagłuszani" przez P. Zygmunta Karwackiego, jego córkę, zięcia jak również pozostałe osoby nie popierające tej inwestycji.

W załączniku przedstawiam zrzuty ekranu z fanpagu akcji na Facebooku. Proszę porównać je ze stanem obecnym. (Screen dostępny dzięki kopii na serwerach Google z 11. września 2013 r. - między tą datą a dzisiejszą wszystkie komentarze zostały ocenzurowane i zostawione tylko te przeciwne biogazowni. Można tam zresztą zauważyć parę takich wyrwanych z kontekstu. W pliku "biogaz" jest zrzut z przedwczoraj, mój tekst wrzuciła koleżanka, bo ja zostałem zbanowany.) Nie było tam wulgaryzmów czy obraźliwych słów, co sama może Pani ocenić. Były rzeczowe argumenty. M.in. taki, że nie można porównywać biogazowni w Uhninie do tej planowanej u nas. Oczywiście, nie jestem żadnym ekspertem, ale potrafię czytać i wyszukiwać informacje w Internecie. To całkowicie inna technologia, stara. Sam inwestor poleca patrzeć na biogazownię w Rawie Mazowieckiej, która ma być wzorcową. I tam społeczeństwo się buntowało przeciwko budowie, ale chyba po krótkim czasie w jakim ona działa, mogą stwierdzić, że biogazownia nie jest niczym strasznym. Chociażby dlatego, że dzięki niej mają tańszy czynsz, bo właśnie tam jest ogrzewana woda, która trafia potem do mieszkań. Może osoby przeciwne powinny wybrać się do Rawy i tam sprawdzać czy śmierdzi, a nie ciągle odwoływać się do Uhnina. W kolejnym komentarzu wyjaśniłem, czym zatruli się dwaj mężczyźni w nieszczęsnym Uhninie. Według informacji jakie znalazłem był to heksafluorek siarki - gaz nietoksyczny ale cięższy do powietrza - po prostu tam na dole nie było tlenu. Ci mężczyźni schodząc do studzienki bez zabezpieczeń wykazali się głupotą i niestety, ale okazało się to dla nich zgubne. Warto dodać, że ten gaz nie ma żadnego związku z produkowanym gazem w samej inwestycji. Oba komentarze zostały usunięte, nie dając żadnej możliwości dyskusji (a zaczynała się) a mnie zablokowano możliwość komentowania na tejże stronie.

Kolejną rzeczą, do jakiej chciałem się odnieść, jest zachowanie na zebraniach wiejskich kilku osób, szczególnie zainteresowanych sprawą m.in. wspomniany P. Karwacki, jego córka P. Korbut, P. Arasymowicz). Nie wiem czy była Pani na którymś zebraniu w Hołowczycach, ale ja byłem. I byłem wręcz zniesmaczony ich postawą. Chamskie odzywki, wyśmiewanie P. Barszczyka (inwestora), który nie wymawia litery "r", komentowanie każdego przejęzyczenia, tupanie w podłogę, przerywanie wypowiedzi. I co najważniejsze, zagłuszanie wszystkich faktów jakie padały za budową biogazowni. Śmiem twierdzić, że duża część społeczeństwa jest przeciwna, bo właśnie te osoby są tak głośno. Niestety, ale osoby popierające budowę "siedzą cicho". A społeczeństwo, niestety, ale nie stara się nawet zastanowić, czy jednak budowa takiego obiektu nie byłaby szansą dla gminy. Tak, szansą - wpływ do budżetu może pozwolić na jakieś inwestycje. Poza tym miejsca pracy - argumentem przeciw jest to, że tych miejsc będzie mało. Ale czy nie lepsze tych kilka miejsc niż zero? Poza tym rolnicy będą mieli pewny skup kukurydzy.Następnym argumentem przeciw jest to, że zwiększy się ruch ciężarówek. Tylko że on i tak jest olbrzymi. Wg obliczeń w raporcie środowiskowym, ma to być jedynie kilka (bodajże 5 lub 6) dziennie. Nawet 10 ciężarówek dziennie niewiele zmienia, bo liczba "tirów" już teraz przejeżdżających zamyka się pewnie w dziesiątkach lub i setkach.

A wczorajsze "spotkanie" w Serpelicach z TVN24? Dlaczego zostało zorganizowane o godzinie 10.00? Żeby osoby pracujące nie mogły się stawić? Nie rozumiem zupełnie takiego zagrania.

Dlatego szanowna Pani, bardzo proszę o przedstawienie również argumentów za budową. Niech ludzie dowiedzą się, jakimi metodami walczą z przeciwnikami swoich pomysłów P. Karwacki i świta. "Zatykaniem gęby" i przekrzykiwaniem a nie merytoryczną dyskusją.

Z poważaniem,
Michał Bartoszuk
Stare Hołowczyce

WIĘCEJ O BIOGAZOWNI:

Nie chcą biogazowni, na terenie Parku Krajobrazowego!

Inwestor kontratakuje- czyli jeszcze o biogazowni w KlepaczewieCiąg dalszy walki o Dolinę BuguKolejne spotkania w sprawie biogazowni w gminie Sarnaki


O biogazowni na sesji Rady Gminy Sarnaki


DK/Łosice [DJ]
wykop

Komentarze

 • ew
  2013-09-27 23:24:26

  arrow

  Widzę że tu gromadzą się głównie \\\"zwolennicy\\\" \\\"Biogazowni\\\" Piszę w cudzysłowie bo ta biogazownia nie ma nic wspólnego z ideą nowoczesnej biotechnologii. Nie zgadzamy się na budowę tej nieprzemyślanej inwestycji ponieważ władze nie mają dobrzych intencji co do mieszkańców. Wójt oszukuje bo nie poinformował ludzi ze coś takiego planował. Nie było żadnej konsultacji ze społeczeństwem i ludzie nie mieli czasu aby się zapoznać z zagadnieniem aby mieć świadomość jakie zagrożenia niesie taka inwestycja. Wójt ciągle myśli że ludzie na wsi są ciemni i można ich oszukiwać a oni wszystko przyjmą, zrobi się tą biogazownię, póżniej będzie śmierdziało ale już nie da się odkręcić więc jakoś to będzie. A wójt gdzie mieszka??? Może tam niech zaproponuje tą biogazownię - Przecież to takie nieszkodliwe?? będzie miał koło siebie i prąd i gaz z tej wspaniałej biogazowni...Prosimy bardzo niech wójt sobie zafunduje tą doskonałą inwestycję. Może jak przegra następne wybory to się tam może zatrudnić??

 • green
  2013-09-21 16:24:10

  arrow

  Wszyscy jak mantre powtarzają o 0,3MW średniej mocy niemieckich biogazowni gdy tymczasem średnia moc obecnie budowanych instalacji to 0,8MW. Prawie trzy razy więcej. Ale lepiej podpierać się danymi z przed lat. Polecam filmik o biogazowni w Grzmiącej.

  http://www.youtube.com/watch?v=W5d-0l70gBc

  Może nie najlepszy bo widać magazynowany wsad którego w Hołowczycach nie będzie. Piszę o Hołowczycach świadomie. Nie Serpelice a HOŁOWCZYCE.

 • mieszkaniec
  2013-09-20 15:16:56

  arrow

  NIE WYRAŻAM ZGODY NA BUDOWĘ ( OBOK MNIE ZA PŁOTEM ) zwolennicy budowy niech wybudują za swoim płotem .

 • ben
  2013-09-20 15:08:27

  arrow

  Chyba trzeba powiadomić greenpeace że w tej okolicy jest rzadki okaz trzmiel tajgowy pod ochroną .

 • konik
  2013-09-20 14:37:30

  arrow

  Dobre pytanie o lokalizację. Przeciwnicy biogazowni umieścili ją nawet w Serpelicach. To, że obręb geodezyjny nazywa się 'Klepaczew' to nie znaczy, że to będzie we wsi. Z miejsca, gdzie ma powstać inwestycja, jest ok. 3 km nad Bug.
  Ale oczywiście 'Stop biogazowni w Serpelicach' to bardziej chwytliwe niż 'Pod Horoszkami'.

 • cr
  2013-09-20 13:18:35

  arrow

  Biogazownia to naprawdę dobra inwestycja, pozwalająca na utylizację odpadów organicznych i pozyskanie energii, tylko czy rzeczywiście trzeba ja lokować w nieopodal ośrodków wypoczynkowych. Zamiast basenów w Sarnakach niech wójt umieści biogazownię. Te inwestycje świetnie sprawdzają się na zachodzie, ale buduje się je w miejscach niekolizyjnych.

 • M.B.
  2013-09-20 11:37:02

  arrow

  @martini
  Już wczoraj założyłem taką stronę.

  i jeszcze do @M.B.
  Przecież ja nie wymyślam. :D Do 2020 ma obowiązywać zasada 3x20 czyli 20% mniejsze zużycie CO2, 20% udziału energii odnawialnej i o 20% ograniczenie energochłonności gospodarki. To jest do 2020. Zapewne po 2020 będzie kolejna dyrektywa dalej ograniczająca zużycie CO2.

 • Anonim
  2013-09-20 11:26:25

  arrow

  No tak, wielkie Serpelice mają kanalizację, ale nie mają jej na przykład Horoszki i Hołowczyce których zabudowania znajdują się najbliżej terenu inwestycji.

  Jeżeli chodzi o przepompownię gazu której lokalizację wszyscy krytykują, powstała ona wcześniej niż Park Krajobrazowy (który de fakto został powołany dopiero w 1994 roku), a te tereny były własnością państwa po komasacji gruntów, i w zasadzie logiczne że tam zlokalizowano tłocznię - na dużej połaci państwowego gruntu.

  Co do referendum, obywatele mogą chyba zbierać podpisy o jego powołanie? A chyba nie zbierano.

 • @M.B.
  2013-09-20 10:36:59

  arrow

  ale pierdoły pociskasz z tymi piecami i paleniem węglem itd...

 • nek
  2013-09-20 10:27:01

  arrow

  M.B. to ty tak twierdzisz

 • martini
  2013-09-20 09:02:11

  arrow

  Aha, w sprawie znikających komentarzy.. Osobiście bym tak nie postępował jako admin ale z drugiej strony - jest to profil zbierający przeciwników inwestycji. Jeśli ktoś jest zwolennikiem - nic prostszego jak założyć stronę poparcia i tam zbierać zwolenników. Choć chyba nie powinienem podpowiadać co zrobić, bo ja do zwolenników nie należę.

 • martini
  2013-09-20 08:58:19

  arrow

  Fakt, że Państwo prowadzący zebrania są.. delikatnie mówiąc aroganccy i dopuszczają do słowa tylko osoby będące przeciw. Sam byłem na jednym i widziałem. Nieładnie i niedemokratycznie, bo wysłuchać trzeba każdego i dyskutowaćna argumenty a nie zakrzykiwać. Mam nadzieję, że wezmą to sobie do serca-jeśli czytają.
  Najgorsze są tu 2 tematy:
  1. niepoinformowanie na czas mieszkańców gminy czyli de facto ukrywanie inwestycji do końca na zasadzie: postawimy ich przed faktem dokonanym. Nie łądnie Panie Wójcie!
  2. Sama lokalizacja inwestycji. Dlaczego Pan Wójt nie pobuduje jej w okolicy Sarnak, skoro to takie korzystne dla okolicznej ludności. Skoro ma być z tego ciepło do ogrzewania (nie słyszałem nic takiego od inwestora?). Koniecznie pcha się nad Bug, koniecznie do Parku Krajobrazowego. Przepompownia gazu, powstałą za komuny gdzie się z nikim i niczym nie liczono. I obecna sytuacja wygląda ze strony władz podobnie. Niestety.
  Aha, jeszcze te obietnice, że będzie skupowana kiszonka, że nie będzie śmierdziało.. Niestety ale muszę użyć przykłądu Uhnina, gdzie na bramie wisi ogłoszenie "Kiszonek nie skupujemy". Co do smrodu.. Oczyszczalnia i kanalizacja w Serpelicach też miała nie śmierdzieć, ba wodę z niej wypływającą można było - według obietnic - pić! Jak jest? Każdy mieszkaniec wie.. Co do przetwarzania odpadów i ich pochodzenia, to jawnie jest mowa również o odpadach pozwierzęcych - nie wiem więc dlaczego mamy zakładać, że nie będą one przetwarzane?
  Reasumując: włądza wykazałą się arogancją, przedstawiciele przeciwników wydaje się próbują zachowywać się w ten sam sposób a prawda pewnie jak zwykle leży gdzieś po środku.

 • tn
  2013-09-20 00:31:27

  arrow

  Pan Michał się dziwi, że admin usuwa komentarze... ma prawo, to jego profil.
  Nie ważne czy jestem za czy przeciw, w całej tej sprawie jedno jest zastanawiające... rola i zadania Urzędu Gminy i wójta... przecież można było jawnie, z informacją dla mieszkańców, z referendum na przykład.

 • Klepaczew
  2013-09-20 00:05:08

  arrow

  Ten nowy kościół pewnie też będzie tylko kosztowną i niekoniecznie potrzebną inwestycją. To przecież kosztuje, ludzie mają prawo się niezgadzać z takimi pomysłami. Ludzie płacą za to. Urzędnicy mają pensje dzięki właśnie mieszkańcom i powinni ich szanować.
  A w sprawie kanalizacji...chyba ktoś niedoinformowany Klepaczew, Serpelice ją mają.

 • M.B.
  2013-09-19 23:25:06

  arrow

  @Agata - prawnie działka ta znajduje się w Klepaczewie (tak jak tlocznia gazu), ale od Klepaczewa i Serpelic dzieli ją parę kilometrów lasu. Najbliżej jest do Hołowczyc i Horoszek Dużych.
  @zgred - na tych screenach są komentarze, które zostały usunięte ze strony przez admina fanpage'a.
  @nek - Park Narodowy to obszar scislej ochrony, nie ma co tego porownywac w ogole.

 • M.G.
  2013-09-19 21:14:45

  arrow

  @ Serpelice,
  1) Słyszeliście o rurociągach? Ciepło można doprowadzić skutecznie na odległości kilkudziesięciu kilometrów :)
  2) Lepiej te śmieci chyba zutylizować i zamienić na gaz i energię niż składować na wysypiskach.
  3) Właśnie z tego powodu warto wybudować biogazownię i produkować ekologiczną energię.
  4) Faktycznie lepiej nie budować bo tylko na 6 osób to szkoda zachodu, lepiej pójść po zasiłek i biadolić że bieda i nie ma czym dzieci nakarmić... Jakie to socjalistyczne i polskie...
  5) To jest podstawowe prawo gospodarki wolnorynkowej - inwestycja musi być opłacalna więc szuka się taniej lokalizacji. Ale znów odzywa się typowe polskie podejście do rzeczywistości (tzw. pies ogrodnika).
  6) Podatki, podatki, podatki, tania energia, podatki raz jeszcze.

 • nek
  2013-09-19 21:07:26

  arrow

  no tak a na terenie Puszczy Białowieskiej powstanie kopalnia odkrywkowa. Przecież interes ekonomiczny "jednostki" pseudo biznes-inwestora jest ważniejszy od zdania większości. Myślę że w okolicach np. pruszkowa też znalazłby się wolny kawałek ziemi pod taką cudną inwestycję a i kukurydzę pewnie też tam uprawiają.

 • Agata
  2013-09-19 20:08:20

  arrow

  Czy ktoś może mi wytłumaczyć, gdzie ta biogazownia ma powstać? Czytam o Klepaczewie, Serpelicach, Hołowczycach. W której z tych wiosek?

 • M.B.
  2013-09-19 19:07:30

  arrow

  Jak to jakie wplywy? Podatki! Zamiast sie wyklocac o ta biogazownie, to lepiej by bylo wojta do sciany przyprzec, ze "ok, niech powstanie biogazownia, ale w zamian inwestujemy w kanalizacje". Oczywiscie pewnie i przeciwko takiej inwestycji ktos by protestowal, bo on przeciez ma gdzie szambo wywiezc, ma duzo pola...
  Dlaczego tutaj a nie kolo domu inwestora... Biznes to biznes, kupujesz tam gdzie masz najtaniej lub gdzie najbardziej sie oplaca.
  Praca dla gora 6 osob - plus ochrona, plus sam fakt ze rolnicy beda mieli stalego odbiorce kiszonki - to tez sa miejsca pracy.
  Co do punktu nr 2 - ok, tu sie zgadzamy, jesli bedzie w biogazowni uzywane cos innego niz odpady z produkcji rolniczej, to sam ramie w ramie pewnie z wszystkimi pojde blokowac taka biogazownie. Ale jesli nie bedzie uzywane nic innego, to czemu nie?
  I co do punktu 1 jeszcze... Niedlugo Unia wprowadzi limity na emisje CO2, takze wszyscy bedziemy musieli przestac palic w piecach weglem i drewnem. Zobacz obecna sytuacje w Krakowie, gdzie prawdopodobnie juz od tej zimy wszyscy beda musieli przerobic swoje piece na gazowe. Tylko czekac na unijne rozkazy dotyczace wlasnie ogrzewania itp.

 • M.B.
  2013-09-19 19:04:50

  arrow

  Jak to jakie wplywy? Podatki! Zamiast sie wyklocac o ta biogazownie, to lepiej by bylo wojta do sciany przyprzec, ze "ok, niech powstanie biogazownia, ale w zamian inwestujemy w kanalizacje". Oczywiscie pewnie i przeciwko takiej inwestycji ktos by protestowal, bo on przeciez ma gdzie szambo wywiezc, ma duzo pola...
  Dlaczego tutaj a nie kolo domu inwestora... Biznes to biznes, kupujesz tam gdzie masz najtaniej lub gdzie najbardziej sie oplaca.
  Praca dla gora 6 osob - plus ochrona, plus sam fakt ze rolnicy beda mieli stalego odbiorce kiszonki - to tez sa miejsca pracy.
  Co do punktu nr 2 - ok, tu sie zgadzamy, jesli bedzie w biogazowni uzywane cos innego niz odpady z produkcji rolniczej, to sam ramie w ramie pewnie z wszystkimi pojde blokowac taka biogazownie. Ale jesli nie bedzie uzywane nic innego, to czemu nie?
  I co do punktu 1 jeszcze... Niedlugo Unia wprowadzi limity na emisje CO2, takze wszyscy bedziemy musieli przestac palic w piecach weglem i drewnem. Zobacz obecna sytuacje w Krakowie, gdzie prawdopodobnie juz od tej zimy wszyscy beda musieli przerobic swoje piece na gazowe. Tylko czekac na unijne rozkazy dotyczace wlasnie ogrzewania itp.

 • Zgred
  2013-09-19 18:25:48

  arrow

  No weźcie fejsbuka tak jawnie nie reklamujcie ;)

 • Serpelice
  2013-09-19 18:19:45

  arrow

  1-w Klepaczewie nie ma mieszkań do ogrzewania \'
  2-kukurydza ( i wiele innych śmieci )
  3- strefa ekologiczna
  4-biogazownia ( praca do 5 osób no góra 6 )
  5- dlaczego inwestor nie wybuduje obok swojej miejscowości zamieszkania ? ( ziemia droga ) a tu tania ?
  6-jakie wpływy do gminy ( co masz na myśli )

 • xxx
  2013-09-19 17:45:24

  arrow

  Wcześniej sprzeciw budowie kościoła w Sarnakach a teraz sprzeciw budowie biogazownii. Proboszcz dopiął swego a co zrobi Wójt??

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Kiedy warto zamienić zwykły materac na materace...
2020-06-03 14:06:23 Kategoria:

Materace rehabilitacyjne mogą być używane przez wszystkie osoby, które cenią sobie wysoki komfort snu. Jednak jest pewna grupa klientów, dla których takie materace są...

więcej »
foto

Sklep internetowy na PrestaShop - dlaczego warto?
2020-06-03 13:33:08 Kategoria:

Sprzedaż w internecie co roku notuje coraz większe rekordy. Nie ma się temu co dziwić - jest to sposób wygodny, bezpieczny i, szczególnie obecnie, często jedyny...

więcej »
foto

Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy?
2020-06-03 13:12:23 Kategoria:

Okulary korekcyjne nie tylko umożliwiają czytanie, bezpieczną jazdę samochodem i wykonywanie wielu codziennych czynności, ale również stanowią ozdobę twarzy. Dzięki...

więcej »
foto

Oprocentowanie lokat w bankach - kluczowe informacje w...
2020-06-01 13:54:23 Kategoria:

Cel zakładania lokat oszczędnościowych jest różny, dlatego nie ma jednej najlepszej oferty, która w 100% odpowiadałaby każdemu. Niektóre osoby chcą ochronić swoje...

więcej »
foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Katolickie Radio Podlasie Hot16Ch2 /OGLĄDAJCIE/
2020-06-03 10:00:16 Kategoria:

Wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski, Sokołowski Ośrodek Kultury,Dom Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach, Echo Katolickie i Marcin Sójka zostali nominowani przez...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoCzerwiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.06

Ł'OK LIVE: spektakl z okazji Dnia Dziecka

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.06

Rusza plenerowe kino w łukowskim amfiteatrze

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.06

Spotkanie kapłanów posługujących w Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej na Jasną Górę

więcej »
4 5

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.06

Galeria Wspomina

więcej »

ŁUKÓW, 05.06

Łuków: różne oblicze piękna

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.06

Moralność Pani Dulskiej - online

więcej »

ŁUKÓW, 05.06

Ł'OK LIVE: Dziewczynka w kółeczku

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.06

Moralność Pani Dulskiej - online

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.06

Siedlce: Męski Różaniec

więcej »

MIŃSK MAZ., 06.06

Promenada w Mrozach - koncert plenerowy 6 czerwca

więcej »

MIŃSK MAZ., 06.06

Oscarowa sobota w kinie Mikroklimat

więcej »

ŁUKÓW, 06.06

Dzień Dziecka w Łukowie

więcej »
7

ŁUKÓW, 07.06

Msza prymicyjna biskupa Suchodolskiego w Łukowie

więcej »
8 9 10 11 12

MIASTO SIEDLCE, 12.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »

ŁUKÓW, 13.06

Festiwal Pierogów Świata po raz drugi w Łukowie

więcej »

RADZYŃ, 13.06

IV Radzyńskie Dni Fotografii

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.06

Festiwal Pierogów Świata po raz drugi w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje