Kościół

Inauguracja nowego roku w Diecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej

Siedlce Śr. 02.10.2024 11:16:07
02
paź 2024

We wtorek, 1 października w katedrze siedleckiej pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy była celebrowana Msza Św. rozpoczynająca kolejny rok pracy Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej.

Pasterz Kościoła Siedleckiego wręczył dyplomy ukończenia DSMK sześciu absolwentom. Po Mszy św, odbył się koncert wykonaniu Mikołaja Ciombora, organisty, pedagoga i od roku wicedyrektora DSMK. Utwory organowe oparte na kościelnych chorałach wzbogaciły wokalne opracowania tych pieśni w wykonaniu zespołu wokalnego Pedagogów Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej.

Studium rozpoczyna 70 rok działalności dydaktycznej zapoczątkowanej przy katedrze przez ks. Alferda Hoffmanna oraz 20 rok działalności jako instytucji pod nazwą Diecezjalne Studium Muzyki Kościelnej w Siedlcach. Jest to również dwudziesty rok pracy Małgorzaty Trzaskalik – Wyrwy jako dyrektora DSMK. Nowy rok pracy w Studium rozpoczyna 30 słuchaczy.

Studium działa od 2004 roku, kontynuując działalność Studium Organistowskiego Diecezji Siedleckiej oraz Kursów dla Organistów prowadzonych przez śp. ks. Alfreda Hoffmanna. Diecezjalne Studium Muzyki Kościelnej przygotowuje do pracy muzycznej w parafiach katolickich w dwóch specjalnościach: kantora i organisty. Studenci kształceni są w grupach oraz indywidualnie w zakresie emisji głosu, gry na organach i fortepianie. Podczas wykładów i ćwiczeń przekazywana jest wiedza ogólnomuzyczna, zasady muzyki, harmonii i kształcenia słuchu. Kościelna specyfika zawodu ukierunkowała zajęcia w DSMK na przedmioty teoretyczne dotyczące liturgii i roku liturgicznego oraz praktyczne, takie jak przygotowanie muzyki liturgii w oparciu o słowo Boże przeznaczone na dany dzień, podjęcie funkcji kantora, psałterzysty, scholi, lektora, dyrygenta i organisty.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.