Sprawdź, jaka jest Twoja prawidłowa waga - oblicz BMI

Archiwum Wt. 18.04.2023 12:09:28
18
kwi 2023

Kalkulator BMI to proste i dokładne narzędzie, dzięki któremu można samodzielnie obliczyć wskaźnik masy ciała. Z kalkulatora BMI korzystają między innymi dietetycy oceniający stopień nadwagi lub otyłości w celu dopasowania odpowiedniego planu dla pacjenta oraz lekarze np. aby ocenić stopień rozwoju chorób cywilizacyjnych związanych z otyłością, takich jak np. cukrzyca typu 2. Niektóre z leków stosowanych w leczeniu otyłości włączane są na podstawie pomiaru BMI.

Wskaźnik BMI - jak go obliczyć indeks masy ciała

BMI można obliczyć łatwym sposobem, wystarczy znać kilka wskaźników, takich jak waga czy wzrost. Wskaźnika BMI nie należy stosować u dzieci i młodzieży ze względu na zawartość tkanki tłuszczowej w okresie intensywnego rozwoju. A teraz - jak obliczyć BMI?

Wskaźnik BMI oblicza się dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu według poniższego wzoru:

BMI = ciężar ciała w kg/(wzrost w m)2

Wskaźnik BMI możesz także obliczyć w kalkulatorze BMI online: OBLICZ BMI

Wskaźnik masy ciała. Jaka jest prawidłowa waga?

Wskaźnik BMI na podstawie powyższego wzoru oblicza się u osób dorosłych, tak samo dla kobiet i mężczyzn. Takie same są również kryteria oceny masy ciała u obu płci. Wartość wskaźnika może być sklasyfikowana według poniższej klasyfikacji:

Współczynnik BMI

Charakterystyka masy ciała

Ryzyko wystąpienia innych chorób

<16

III stopień niedowagi

Podwyższone

16,0–16,9

II stopień niedowagi

Podwyższone

17,0–18,4

I stopień niedowagi

Podwyższone

18,5–24,9

Prawidłowa masa ciała

Minimalne

25,0–29,9

Nadwaga

Średnie

30,0–34,9

I stopień otyłości

Wysokie

35,0–39,9

II stopień otyłości

Bardzo wysokie

>40

III stopień otyłości

Ekstremalnie wysokie


Wynik uzyskany za pomocą kalkulatora BMI jest krokiem do konsultacji z lekarzem, jeśli jest za wysoki. Obliczanie BMI jest bardzo łatwe, ale jeśli osoba cierpi na otyłość, to dążenie do prawidłowego wyniku będzie trudna. Należy też pamiętać, że samo wyliczenie jest jedynie sugestią, że pacjent jest zdrowy lub otyły, ważne są też inne pomiary, jak np. zawartość i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. I tutaj uważaj - tkanka tłuszczowa też jest niebezpieczna!

Otyłość III stopnia, to taka, gdzie BMI jest powyżej 40, zawsze wymaga interwencji chirurgicznej.

Lekarz, który leczy otyłość, nazywa się bariatrą. Zajmuje się chirurgicznym leczeniem otyłości, na które składa się m.in. o usunięciu kawałka żołądka, połączeniu żołądka z jelitami i innych zabiegach mających na celu zmniejszenie masy ciała pacjenta. Leczenie chirurgiczne otyłości wiąże się z trzymaniem restrykcyjnej diety do końca życia.

Normy BMI różnią się w zależności od wieku:

  • 19 – 24 lata: BMI 19 – 24
  • 25 – 34 lata: BMI 20 – 25
  • 35 – 44 lata: BMI 21 – 26
  • 45 – 54 lata: BMI 22 – 27
  • 55 – 64 lata: BMI 23 – 28
  • 65 lat i więcej: BMI 24 – 29


U osób starszych niższe wartości BMI nie są zalecane ze względu na wysokie ryzyko niedożywienia, które wzrasta wraz z wiekiem. A więc dla seniorów powyżej 65. BMI 29 lub mniej uważa się za prawidłową wagę. Należy jednak uważać - w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem. Wskaźnik masy ciała może również wyliczyć lekarz podczas wizyty pacjenta w gabinecie.

BMI, Body Mass Index Prime

Body Mass Index Prime to zmodyfikowany wskaźnik masy ciała. Jest to obliczane przez podzielenie BMI danej osoby przez górną granicę normalnego BMI, która wynosi 25. Norma wagowa mieści się w przedziale 0,74 do 1. Wartość mniejsza niż 0,74 wskazuje na niedowagę, większa niż 1 wskazuje na nadwagę. Za pomocą Body Mass Index Prime lekarz może obliczyć, ile kilogramów pacjent musi stracić.

Oblicz swoje BMI

Prawidłowa masa ciała niezależnie od wieku jest jednym z podstawowych czynników zachowania zdrowia i dobrej formy przez długi czas. Warto mieć ją pod kontrolą i regularnie korzystać z kalkulatora BMI online, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy więcej osób przybiera na wadze o kilka dodatkowych kilogramów. Odchudzanie to długotrwały proces, który trzeba robić z głową. Nie powinno się od razu sięgać po leki na odchudzanie, ale zmniejszyć podaż kalorii i wdrożyć więcej aktywności fizycznej. Zdrowe odchudzanie to takie, w którym nie chudniesz szybko, ale stopniowo.

Warto, aby dieta była dostosowana do możliwości pacjenta, podobnie jak aktywność fizyczna. Podczas odchudzania bardzo ważne jest przyjmowanie dużej ilości wody.

Otyłość jest chorobą a walka z nią często wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin - bariatry, dietetyka, trenera personalnego. Niestety ryzyko otyłości dotyczy coraz większej ilości Pacjentów. Dzieci mają mniejszą ilość ruchu, natomiast dorośli często wykonują pracę siedzącą pracy, również mają niską aktywność fizyczną, a do tego dochodzi jeszcze źle dobrana dieta i zbyt duża ilość spożywanych kalorii.

Wskaźnik masy ciała jest parametrem pomocniczym, który ma być czerwonym światełkiem w głowie pacjenta, wskazującym, że czas coś z tym zrobić i zmienić swój nawyki i wygląd na lepsze. Otyłość zwiększa ryzyko wielu innych chorób, w tym cukrzycy i chorób układu krążenia.