Poznanie naszej historii pozwala wyznaczyć właściwy kierunek przyszłości. Zjazd Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Unitów Podlaskich
maj 2024
Rodzina pielęgnuje, pomaga zachować historię. Dzięki temu zachowuje swoją tożsamość - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w kościele parafialnym w Hadynowie, która była sprawowana z racji święta patronalnego szkoły w Olszance. Wspólna modlitwa, odkrywanie lokalnej historii Unitów, rozstrzygnięcia konkursów, prezentacja publikacji książkowych i spektakl „Moje wspomnienia” - to wszystko złożyło się na uroczystości upamiętniające 150. Rocznicę Męczeństwa Unitów Podlaskich, które odbyły się w poniedziałek, 27 maja.
Bp Kazimierz Gurda w homilii wskazał na współczesne zagrożenia dla naszej wiary, które mają na celu najpierw odejście od wspólnoty Kościoła. - Bez Jezusa, bez wspólnoty Kościoła utracimy naszą wiarę, zejdziemy z drogi zbawienia, utracimy naszą tożsamość, staniemy się łatwym łupem w rękach tych, którzy nami manipulują - wskazał hierarcha.W homilii ksiądz biskup przypomniał historię Unitów Podlaskich, którzy za jedność Kościoła i łączność z Ojcem świętym, przez wiele lat doświadczali prześladowań, byli skazywani na kary kontrybucji, więzienia czy zsyłki na Sybir. Ich świadectwo trwania w wierze osiągnęło punkt kulminacyjny w czasie krwawych wydarzeń w tak wielu miejscach diecezji siedleckiej. - Ich historia stanowi dla nas punkt odniesienia. Ona pokazuje nam naszą tożsamość. Wskazuje skąd jesteśmy. Czujemy się zjednoczeni duchowo z tymi, którzy żyli przed nami. Oni stanowią nasze korzenie. Nie odcinajmy się od nich - akcentował bp Gurda.
Zobacz Galerię
Po Mszy św. wszyscy zebrani udali się do Szkoły Podstawowej w Olszance. Tam, po przywitaniu zaproszonych gości, rozstrzygnięto gminny konkurs: „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Jak to z Unitami było?”. Następnie zaprezentowano nowe publikacje książkowe, które służą upowszechnieniu historii męczeństwa naszych przodków. Przybyli na uroczystości mogli także, dzięki przygotowanemu spektaklowi, poznać dzieje Unitów na Podlasiu. Ta historia została zaprezentowana z perspektywy ks. Antoniego Kotyłły – duszpasterza Unitów. Ostatnim elementem były wystąpienia zaproszonych gości i spotkanie przy stole.
Relację z wydarzenia przygotował Sławomir Karczewski.
Zobacz Galerię
Zobacz Galerię
Ks. Marek Weresa, Sławomir Karczewski
0 komentarze