Łuków

Śp. siostra Janina Mateusiak /WSPOMNIENIE/

09
sie 2022

Siostra Janina Mateusiak ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu jest jedną z trzynastu ofiar wypadku drogowego w Chorwacji. Siostra Janina pochodziła z parafii Zofibór w powiecie łukowskim.

Nazaretanka siostra Janina - Grażyna Mateusiak urodziła się w 1960 r. w Kolonii Domaszewskiej w parafii Zofibór w powiecie łukowskim. W Łukowie uczyła się w 1. Liceum Ogólnokształcącym i w Studium Medycznym, a przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego uczestniczyła w Ruchu Światło Życie.
Do Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu wstąpiła w 1981 r. Po dwuletnim nowicjacie w Ostrzeszowie, po złożeniu ślubów czasowych, powróciła do Łukowa.
Była pielęgniarką w zakonnej wspólnocie i katechizowała w salkach parafii Podwyższenia Krzyża. Po ukończeniu studiów w ATK praca katechetyczna i duszpasterstwo młodzieży były pasją s. Janiny. Realizowała ją w szkołach: w Rawie Mazowieckiej, Warszawie, Włodawie, w łukowskim Zespole Szkół nr 2 i w Koninie, pełniąc równocześnie obowiązki przełożonej zakonnej wspólnoty.
Była przewodniczącą Sekcji Katechetycznej przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Drugą wielką pasją s. Janiny były podróże. Przez ponad 20 lat organizowała chętnych do pielgrzymowania do Ziemi Świętej i innych świętych miejsc Polski i świata.
Choroba nowotworowa spadła na nią tuż przed szkolną emeryturą. S. Janina nie wycofała się z życia pełnego dynamizmu i kontaktów z ludźmi. Ostatnie dwa lata posługiwała we wspólnocie w Jedlni (k. Radomia), gdzie troszczyła się o kaplicę, w której trwa Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji małżeństw i rodzin.
Z pielgrzymowania nie zrezygnowała. Ziemia Święta w lipcu była dla niej dopełnioną ostatnią pielgrzymką. Zginęła w drodze do Sanktuarium Matki Bożej w Medjugorie w wypadku autokarowym 6 sierpnia br. (s.Ruth)


- To był człowiek bardzo otwarty na ludzkie sprawy. Pielgrzymki to był jej żywioł, forma duszpasterstwa i wielka radość. Pan Bóg Ją zabrał w marszu, w drodze, w tym co kochała... - mówi s. Ruth - Jadwiga Kawa, nazaretanka z Łukowa, z którą s. Janina rozpoczynała nowicjat.Jako katechetka w latach 2010 do 2014 roku s. Janina pracowała w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łukowie. - Była ceniona przez nauczycieli i bardzo lubiana przez uczniów - mówi Krzysztof Okliński - dyrektor placówki


.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.