Diecezja siedlecka

Wigilia Paschalna w Milanowie

30
mar 2024

O godzinie 18.00, w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Milanowie rozpoczęła się Wigilia Paschalna – najważniejsza celebracja w ciągu całego roku liturgicznego. Liturgia Wigilii Paschalnej składa się czterech części.

Pierwsza z nich to liturgia światła, której głównym elementem jest poświęcenie paschału, symbolizującego zmartwychwstałego Chrystusa. Zgromadzeni wierni zapalili od niego swoje świece, w ten sposób światło Chrystusa rozjaśniło mroki ciemności. Następnie miało miejsce Orędzie Wielkanocne, po którym rozpoczęła się liturgia słowa. Składała się ona z czytań ze Starego Testamentu, po których wybrzmiało uroczyste ,,Chwała na wysokości Bogu”. Po nim przeczytany został fragment z Listu św. Pawła do Rzymian mówiący o chrzcie. Ewangelia tego wieczoru poinformowała nas o pustym grobie.

Wyjątkowym elementem była liturgia chrzcielna, podczas której kapłan poświęcił wodę, a także zostały odnowione przyrzeczenia chrzcielne. Do milanowskiej wspólnoty parafialnej, poprzez sakrament Chrztu Świętego, dołączyło dwoje dzieci. Ostatnim elementem była liturgia eucharystyczna.

- Jest święta noc, błogosławiona noc. Ta druga, wielka noc, w liturgii Kościoła, która nazywa się czuwaniem. Pierwszą, była noc narodzenia Chrystusa, kiedy czuwaliśmy przy nowonarodzonym Jezusie. Dzisiaj czuwamy przy Chrystusie, który zmartwychwstaje. Czuwamy, przeżywając te wielkie wydarzenia naszego zbawienia. To cudowna, wielka noc zmartwychwstania Chrystusa, ukazująca nam tę niezwykłą tajemnicę zmartwychwstania – mówił w homilii ksiądz Roman Wojtczuk, proboszcz parafii.

Wigilia Paschalna to szczególna noc, w której Kościół wchodzi w czas odrodzenia, nowego narodzenia i czas radości.DG
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.