Łuków

W łukowskim Muzeum Regionalnym trwa nauka robienia ozdób z opłatka

Kultura Czw. 05.12.2024 08:25:19
05
gru 2024

W Muzeum Regionalnym w Łukowie można nauczyć się robienia gwiazd i światów z opłatka. Tę sztukę odkrywa przed dziećmi, młodzieżą i dorosłymi Edyta Sak, twórczyni ludowa. Nauka ta odbywa się podczas kolejnej już edycji Warsztatów Bożonarodzeniowych.

Tegoroczna edycja Bożonarodzeniowych Warsztatów organizowanych przez łukowskie Muzeum Regionalne rozpoczęła się 2 grudnia. Zajęcia prowadzone przez Edytę Sak, twórczynię ludową, odbywają się zarówno w siedzibie muzeum, jak i w przedszkolach, szkołach i klubach seniorów. Uczestnicy warsztatów poznają dawne tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia oraz uczą się robienia gwiazd i światów z opłatka. Jest to zwyczaj sięgający połowy XVIII wieku. Te kruche ozdoby początkowo wykonywane były w dworach szlacheckich, a w miarę upływu lat pojawiły się w chłopskich domostwach. Wierzono, że opłatek chroni dom przed ogniem i uderzeniem pioruna. Z tego powodu przestrzenne wycinanki umieszczano na belkach podtrzymujących strop chałupy.

Łukowskie muzeum jest jedyną w regionie instytucją, która kultywuje tę starą bożonarodzeniową tradycję. Corocznie w stacjonarnych i wyjazdowych zajęciach bierze udział około tysiąca osób. W większości są to uczniowie ze szkół podstawowych i średnich z terenu powiatu łukowskiego. Jednak zasięg terytorialny warsztatów ciągle się powiększa. Ostatnio Edyta Sak gościła także Siedlcach, Garwolinie, Sobolach i Brzozowicy.

Wszyscy zainteresowani udziałem w Bożonarodzeniowych Warsztatach mogą zgłosić się osobiście do muzeum lub zadzwonić pod numer 25 798 27 16. Koszt zajęć to 8 zł od osoby. Materiały zapewnia muzeum. Jest możliwość organizacji warsztatów na terenie szkół i instytucji. Warsztaty potrwają do 20 grudnia.




informacja i zdjęcia: Muzeum Regionalne w Łukowie/podlasie24

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

4 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
a cooooooooooooo ??? Czw. 05.12.2024 11:16:08

OPŁATEK do zabawy, no koszmar !!!!!!

Alicja Czw. 05.12.2024 20:35:34

Historia ozdób z opłatka sięga wielu lat, ta tradycja była już dawno kultywowana na naszej ziemi i jest on używany nawet dziś np. jako ozdoba do tortów. Proszę odróżnić zwykły opłatek od opłatka wigilijnego pošwięconego, któremu należy się szacunek i jest pewnym symbolem.

Marek Czw. 05.12.2024 20:39:37

Nikt z nas nie wyobraża sobie Wieczerzy Wigilijnej bez opłatka. Łamanie się nim w domach, to zwyczaj niespotykany nigdzie poza kulturą polską. Dawniej opłatek nie był jednak obecny wyłącznie na wigilijnym stole. Stanowił ważny element świątecznego przystrojenia domostw.

Marek Czw. 05.12.2024 20:40:15

Zwyczaj robienia dekoracji z opłatków, sięgający połowy XVIII w. znany był najpierw w szlacheckich dworach, a stamtąd powędrował na wieś. W kulturze ludowej stosowaniu opłatków w świeckim życiu towarzyszyło wiele wierzeń, przypisywano im duże znaczenie obrzędowe. Opłatek miał m.in. chronić dom przed ogniem i uderzeniem pioruna. Z tego powodu wykonywano z niego dekoracje - przestrzenne wycinanki, które umieszczano na belkach podtrzymujących strop chałupy.