150. lat historii pożarnictwa w Białej Podlaskiej
maj 2024
150 lat historii pożarnictwa, 150 lat historii ludzi związanych ze Strażą Pożarną w Białej Podlaskiej. Nowe wyzwania, nowoczesny sprzęt, kolejne pokolenia adeptów pożarnictwa. 24 maja odbyły się Miejskie Obchody Dnia Strażaka oraz uroczysty apel z okazji 150-lecie istnienia Bialskiej Straży Pożarnej.
Już od godziny 9.00 mieszkańcy miasta Biała Podlaska mogli z bliska zobaczyć jakim sprzętem dysponują funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej. Można było usiąść za kierownicą wozu bojowego lub quada, z bliska zobaczyć sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz podpytać strażaków o ich pracę.Następnie o godz. 12.00 odbyła się uroczysta Msza św. w intencji funkcjonariuszy KM PSP oraz ich rodzin, której przewodniczył ks. Andrzej Biernat, diecezjalny duszpasterz strażaków.
Centralna część uroczystości odbyła się na Pl. Wolności, gdzie m.in. wręczone zostały odznaczenia. Poświęcono również samochody zakupione
w ostatnim czasie,
Przez dekady straż pożarna bardzo się zmieniała, zmieniały się wyzwania, z którymi druhowie muszą się mierzyć. Dawniej spaleniu ulegały liczne zabudowania, czasami całe miejscowości, dziś to nie tylko pożary, ale to przede wszystkim zagrożenia miejscowe, jak wypadki drogowe, podtopienia czy zalanie pomieszczeń, ratownictwo chemiczne czy ściąganie kota z drzewa.
St. bryg. Szymon Semeniuk, p.o. komendanta PSP w Białej Podlaskiej, krótko przybliżył historię straży i czasy współczesne.
O roli Straży Pożarnej, o tym jak się rozwijała przez te lata, opowiedział st. bryg. Marek Chwalczuk, zastępca lubelskiego Komendanta PSP w Lublinie.
W mieście Biała Podlaska działa Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Pożarnictwa, którego prezesem jest Wisław Tomczuk. Organizacja zrzesza byłych funkcjonariuszy Straży Pożarnej, a jej prezes opowiedział w Radiu Podlasie jak kiedyś wyglądało gaszenie pożarów i ca co zwracać uwagę w ochronie przeciwpożarowej.
Rejon działania KM PSP w Białej Podlaskiej to miasto Biała Podlaska i Powiat Bialski. Jak podkreślił Wojciech Mitura, przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego ostatnie 20 – 30 lat, porównując wyposażenie Straży Pożarnej to skok cywilizacyjny. – Ta ochrona nasza jest coraz bardziej skuteczna, ale i oczekiwania mieszkańców są coraz większe, zagrożenia są większe. Natomiast rola strażaków się nie zmienia. To jest misja i ludzie, którzy są obdarzeni największym zaufaniem wśród Polaków, na których liczymy, na których pomoc czekamy i od których tą pomoc otrzymujemy. Wielki szacunek. Dziękuję – podkreślił Wojciech Mitura.
Ostatnim punktem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy na dawnym Domu Strażaka przy ul. Janowskiej w białej Podlaskiej.
0 komentarze