Biała Podlaska

Biała Podlaska chce wybudować bezpieczne połączenie z autostradą A2

Region Pt. 26.01.2024 18:15:05
26
sty 2024

To, że autostrada A2 będzie przebiegała przez nasz region jest już faktem. Jeden z jej odcinków powstaje na terenie gminy i miasta Biała Podlaska. Miasto Biała Podlaska chce skorzystać z tej szansy. W Białej Podlaskiej przebudowany zostanie wiadukt nad DK-2 oraz DW811.

W czwartek, 25 stycznia odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu zagadnieniu. Uczestniczył w niej prezydent miasta Michał Litwiniuk wraz z pracownikami urzędu miasta, wojewoda lubelski Krzysztof Komorski oraz skarbnik gminy Biała Podlaska Krzysztof Radzikowski.

Prezydent Michał Litwiniuk opowiedział o planowanej inwestycji: – Przygotowaliśmy program funkcjonalno-użytkowy i dosłownie w przyszłym tygodniu ogłosimy przetarg na wybudowanie kolejnego dwupasmowego odcinka ulicy Janowskiej na odcinku pomiędzy rondem na skrzyżowaniu z ulicą Armii Krajowej a wiaduktem nad obwodnicą miasta - drogą krajową numer 2. Wybudujemy także rondo przed wiaduktem na skrzyżowaniu z ulicą Sobieskiego, w miejscu istniejącego dziś ronda tymczasowego. Nadamy mu już pełną formułę. Co więcej przebudujemy także do formuły dwupasmowej, istniejące rondo na skrzyżowaniu Janowskiej z ulicą Armii Krajowej i Okopową. To jest ten wymiar naszego zaangażowania w połowie już zrealizowanego, w drugiej połowie przygotowanego. Prezydent zapewnił, że wkrótce  zostanie ogłoszony przetarg na  projekt i budowę. Natomiast zakres potrzebnych prac i modernizacji układu drogowego kierującego ruch w Białej Podlaskiej z autostrady przekracza możliwości miasta i będzie wymagał wsparcia środków z budżetu państwa. 

Prezydent Michał Litwiniuk mówił także o zakresie prac jaki został zaplanowany. - Przebudowy wymaga wiadukt na ulicy Janowskiej przebiegający nad obwodnicą miasta. Należy przypomnieć, że na tym wiadukcie znajdują się kolizyjne skrzyżowania, brakuje prawoskrętów przy wyprowadzeniu ruchu z miasta w kierunku wschodnim – Terespola oraz przy wprowadzaniu ruchu z autostrady w kierunku zachodnim - Warszawy. Dojazd od wiaduktu do autostrady wymaga formuły dwupasmowej, by ten odcinek nie stał się przysłowiowym wąskim gardłem. Taką koncepcję już przygotowano.

Renata Tychmanowicz naczelnik Wydziału Budowy Dróg wytłumaczyła na czym ta koncepcja polega - Proponujemy rozbudowę wiaduktu, czyli naszego skrzyżowania dwupoziomowego drogi krajowej numer 2 i obwodnicy miasta z drogą wojewódzką, która będzie wprowadzała do miasta cały ruch z autostrady. 

Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski zadeklarował otwartą i szczerą chęć współpracy ze wszystkimi samorządami z terenu województwa lubelskiego, w tym z miastem Biała Podlaska. - Mogę złożyć deklarację, że będę wspierał samorząd i pomagał w zabieganiu o miejskie interesy w zakresie infrastruktury. Jestem do dyspozycji – powiedział wojewoda.

Swoją chęć współpracy, nie tylko związaną z budowaną autostradą A2, ale także z realizacją projektów w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, zadeklarował również Krzysztof Radzikowski, skarbnik gminy Biała Podlaska.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Stefcio Sob. 27.01.2024 01:31:45

Jak oddano tylko ten wiadukt do użytku, wielokrotnie krytykowałem. Dopiero po latach, ktoś zaczął myśleć. A czy nie można było, odrazu tak budować?!?!?

emilian Sob. 27.01.2024 10:37:56

Drogi w całym mieście dziurawe jak ser szwajcarski a wyrwy w jezdni o głębokości powyżej 20 cm, a Ci marzą.