Chleb w roli głównej. Relacja z Podlaskiego Święta Chleba w Ciechanowcu
sie 2023
Podlaskie Święto Chleba, to dzień w którym najważniejszy jest chleb! W całym Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu unosi się zapach świeżego, tradycyjnie wypiekanego chleba, można spróbować pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem, kupić chleb, obserwować jak się go wypieka a także zadać piekarzom niemal wszystkie pytania dotyczące chleba, jakie przyjdą nam do głowy. W tym roku Podlaskie Święto Chleba odbyło się w niedzielę, 13 sierpnia i była to jego 21. edycja.
Wydarzenie rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu WIĘCEJDalsza część odbywała się w Muzeum Rolnictwa. Jak wyjaśnia Dorota Łapiak dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Podlaskie Święto Chleba zwraca uwagę na chleb i na osoby, których praca przyczynia się do jego powstania. - Chleb jest najważniejszym elementem codzienności naszego życia, ale jest też symbolem, który wiąże się przede wszystkim z ogromnym szacunkiem do pracy rolników, do pracy na roli. Tu w muzeum w sposób realistyczny, ale też w sposób bardzo atrakcyjny z ogromna ofertą dla turystów, udało nam się połączyć te wszystkie elementy i stworzyć z tego naprawdę wielkie wydarzenie - mówi Dorota łapiak.
W ramach oficjalnego rozpoczęcia wydarzenia, symbolicznie dzielono się chlebem, a następie przed pałacem odbyła się parada zabytkowych ciągników i motocykli.
Podczas Podlaskiego Święta Chleba obecne były liczne stoiska twórców lokalnych, ogrodników, Kół Gospodyń Wiejskich. Wyczekiwanym i niezwykle widowiskowym pokazem był przemarsz orszaku żniwnego i koszenie zboża sierpami i kasami oraz oborywanie tzw. przepiórki.
Muzycznie Święto Chleba uprzyjemniły liczne zespoły ludowe i folklorystyczne: Pasieka z Platerowa, Kalina z Żurobic, Polne Maki z Dołubowa, ZPiT Sokołowianie z Sokołowa Podlaskiego, ZPiT Podlaskie Kukułki, Kaszubki z Chwaszczyna, Sterdyniacy ze Sterdyni, Kapela Kłosy z Ciechanowca, Sami Swoi z Brańska, Kapela Wuja Krzycha ze Skrzeszewa, Kapela Ludowa Kacprówka, Kapela Szwagry z Siemiatycz, Chór Swojskie Melodie z Nowych Piekut.
Na scenie przy pałacu wystąpiły zespoły i soliści - Project M2, Anna Żebrowska, Warszawska Kapela z Targówka i Trzeci Oddech Kaczuchy. Ponadto na scenie amfiteatru wystąpili: Sylena, Mitra oraz gwiazda wieczoru CLEO.
W wydarzeniu uczestniczyło wielu gości. Duchowieństwo reprezentowali: biskup senior diecezji drohiczyńskiej JE Tadeusz Pikus, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu ks. Tadeusz Kryński, ks. Tomasz Tymiński z parafii pw. MB Fatimskiej w Ciechanowcu (diec. łomżyńska). Wśród gości byli m.in. Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, poseł Aleksandra Łapiak, poseł Jarosław Zieliński, senator Jacek Bogucki, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałkowie województwa podlaskiego Marek Olbryś i Sebastian Łukaszewicz oraz członek zarządu Marek Malinowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Bogusław Dębski, radni wojewódzcy: Łukasz Siekierko, Jerzy Leszczyński, skarbnik wojewódzki Paweł Jungerman, samorządowcy, w tym m.in. starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński i burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki, przedstawiciele instytucji branży rolniczej oraz licznie przybyli mieszkańcy regionu a nawet całej Polski.
Wg oceny organizatorów tego dnia przez Muzeum mogło przewinąć się od 30 do 40 tys. odwiedzających.
Zobacz Galerię
|
Podlaskie Święto Chleba zostało objęte patronatem medialnym Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl
2 komentarze
...zapłaciła ,w dodatku nie za swoje, lecz za nasze.
wybory się zbliżają... władza rozdaje chleb, którego nie upiekła