Łuków

Festiwal Nauki w łukowskiej „Czwórce”

Region Wt. 28.05.2024 10:39:59
28
maj 2024

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łukowie brali udział w Festiwalu Nauki. Odbywał się on w ich szkole 24 maja. Uczniowie poznali historie znanych naukowców oraz odkrywali tajemnice świata przyrody, architektury, matematyki, fizyki i chemii.

W nadesłanej do naszej redakcji relacji z Festiwalu Nauki czytamy:

W tym wyjątkowym dniu szkolna społeczność miała okazję przyjrzeć się bliżej osiągnięciom polskich i zagranicznych naukowców oraz ich wkładowi w rozwój nauki na całym świecie. Prezentacja sylwetek i osiągnięć naukowców odbyła się w formie wystawy plakatów przygotowanych przez poszczególne klasy. Uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią Agnieszką Niedźwiedź postanowili upodobnić się do prezentowanego naukowca Archimedesa. Swój pomysł uwiecznili na zdjęciach, które zaprezentowali na wystawie.

W ramach festiwalu wszystkie klasy uczestniczyły w pokazach fizyczno-chemicznych prowadzonych przez grupę „Zaelektryzowani” z Lublina. Podczas zajęć goście zaprezentowali w atrakcyjny i zrozumiały dla najmłodszych uczniów widowiskowe eksperymenty i doświadczenia związane z naukami przyrodniczymi.
Były też zajęcia prowadzone przez nauczycieli, podczas których uczniowie poznawali niezwykły świat przyrody i matematyki.

W sali fizyczno - chemicznej pod opieką Agnieszki Długosz chętni uczniowie klas 7 i 8 zaprezentowali doświadczenia: kolorowe wulkany, lawa w kubku, ciecz nienewtonowska, sztuczny śnieg, kolorową tęczę, magiczny deszcz, balon na szaszłyku i wiele, wiele innych. Nie zabrakło również pokazów z malutkim efektem WOW, np. niewidzialny ogień, ,,dłonie z płomieniami”, palące się powietrze. Odbyły się również bardzo ciekawe quizy interaktywne z fizyki i chemii przygotowane przez uczniów w popularnej aplikacji Kahoot, które zaangażowały wszystkich do nauki poprzez wspólną zabawę.

W pracowni biologicznej uczniowie klas 5 pod okiem Joanny Szczygielskiej pogłębili wiedzę związaną z bogactwem roślin okrytonasiennych: przyjrzeli się szczegółowo budowie kwiatów roślin okrytonasiennych, a następnie sporządzili preparaty mikroskopowe z płatków oraz analizowali wygląd ich tkanki miękiszowej. Odkryli, że w płatkach różnokolorowych kwiatów znajduje się miękisz zawierający piękne barwniki. Dzięki temu płatki przywabiają owady, które zapylają kwiaty. Chętni uczniowie sporządzili uproszczone rysunki obrazów płatków spod mikroskopu.

Uczniowie klas 4c, 6b i 7a, pod kierunkiem Beaty Sawczuk, poznali jedno z zastosowań matematyki w architekturze: kopuły geodezyjne, ich własności oraz przykłady; znane budowle na świecie w kształcie tych atrakcyjnych konstrukcji. Uczniowie samodzielnie wykonali "mini kopuły geodezyjne". Zarówno własnoręczne przygotowanie rurek z papieru jak i montaż wymagał dużego zaangażowania wszystkich, ale było warto.

Uczniowie klas 5c i 7c na lekcji matematyki u Rafała Borkowskiego zapoznali się z pojęciem kryptologii, pracą kryptologa oraz poznali podstawy szyfrowania i deszyfrowania wiadomości na przykładzie kilkunastu szyfrów. Własnoręcznie dekodowali wiadomości zapisane między innymi szyfrem Cezara, szyfrem ułamkowym, szyfrem harcerskim, szyfrem komórkowym, szyfrem statkowym, szyfrem matematycznym oraz szyfrem geometrycznym. Ponadto każdy spróbował zaszyfrować wiadomość w wybranym przez siebie szyfrze. Uczniowie byli bardzo zaangażowani, zainteresowała ich ta dziedzina nauki i praca kryptologa. Wszyscy wspaniale poradzili sobie z szyfrowaniem, a ponadto doskonale się bawili.

Uczniowie klas 8a,6a i 6c uczestniczyli w zajęciach z Beatą Sulej pt.: „Świat jest matematyczny- złota proporcja”. Poznali ciąg Fibonacciego i jego występowanie w różnych dziedzinach życia. Nauczyli się wyznaczać złotą proporcję oraz rysować spiralę Fibonacciego. Zrozumieli, że złota proporcja to matematyczny język piękna , że jest ona ściśle związana z tym co obserwujemy w naturze, sztuce, architekturze, muzyce, informatyce. Dostrzegli ją w portrecie Mony Lisy, uformowanych płatkach kwiatów, w niezwykłych kształtach zwierząt, w strukturze huraganów i spiralnych galaktyk.

Uczniowie wychodzili ze szkoły pełni ciekawych doświadczeń i wrażeń, które, jak twierdzili, zostaną z nimi na długo.




informacja i zdjęcia: SP 4


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Aaadfg Wt. 28.05.2024 12:38:24

Ale fajnie 🙂 ciekawy pomysl. Gratuluję