Łosice

Gminy Ośrodek Kultury w Sarnakach chce uszyć tradycyjne stroje ludowe

Region Pon. 03.06.2024 18:12:41
03
cze 2024

Gminy Ośrodek Kultury w Sarnakach podjął działania zmierzające do tego, aby uszyć 45 kompletów strojów ludowych i zakupić 28 par obuwia dla zespołów ludowych działających przy instytucji. Placówka chce stworzyć ubrania typowe dla region i w tym celu rozpoczęła badania etnograficzne.

Gminy Ośrodek Kultury w Sarnakach podjął działania zmierzające do tego, aby uszyć 13 kompletów strojów damskich i dwa komplety stroju męskiego dla zespołu ludowego dorosłych oraz 17 kompletów strojów dziewczęcych i 13 kompletów strojów chłopięcych dla zespołu dziecięcego. Dla obu zespołów zostanie również zakupione obuwie ludowe. Z pewnością będą to stroje składające się z typowych elementów takich jak: gorsety damskie, spódnice tkane, bluzki damskie, zapaski, buty damskie, koszule męskie, kamizelki męskie, pasy tkane, spodnie,.

Będą to stroje regionalne. Pierwszym etapem działań GOK-u będzie zdobycie informacji na temat noszonych niegdyś strojów przez mieszkańców miejscowości z terenu gminy Sarnaki, w której działają zespoły. Pozyskaną wiedzę instytucja skonsultuje ze specjalistami z dziedziny wzornictwa i tkactwa Południowego Podlasia oraz etnografami. Na podstawie wyników badań stworzony zostanie projekt strojów, który będzie zgodny z tradycją i wiedzą etnograficzną.

Przygotowania obejmować będą badania w terenie przeprowadzone z najstarszymi mieszkańcami, kwerendy w muzeach, analizę literatury przedmiotu czy konsultacje ze znawcami tematu. Kilka rozmów z najstarszymi mieszkankami Hołowczyc i Klepaczewa już zostało przeprowadzonych.

Przy tej okazji pracownicy GOK-u zwracają się z prośbą do mieszkańców gminy Sarnaki a także okolicznych gmin, którzy mogą mieć dawne ubrania czy stare zdjęcia albo też wspomnienia dotyczące ubioru ich babć o kontakt z placówką. Instytucja nawiązała też współpracę z Fundacją „Korzenie i Skrzydła”, która promuje dziedzictwo kulturowe Południowego Podlasia oraz ze stowarzyszeniem „Nadbużański Uniwersytet Ludowy”, który realizuje projekty z zakresu ożywiania tradycji Południowego Podlasia i posiada profesjonalną wiedzę z zakresu wzornictwa, kolorystyki i sposobów szycia strojów. Wszystkie te badania zmierzają ku temu, aby stworzyć strój oryginalny, ale zgodny z tradycją regionu a zwłaszcza gminy, której społeczeństwo było niejednorodne.

Zadanie zostanie zakończone cyklem koncertów prezentujących tańce i piosenki podlaskie w nowych, zgodnych z tradycją strojach. Przy okazji koncertów inicjatorzy akcji opowiedzą o tradycyjnych strojach nadbużańskich oraz przebiegu i wnioskach wypływających z ich rozmów i badań etnograficznych dotyczących ubiorów ludowych w gminie Sarnaki.

Oba zespoły prężnie działają podnosząc nieustannie swoje umiejętności. Dużym sukcesem jest fakt, że zespół ludowy dorosłych zakwalifikował się do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Aby tak się stało przeszedł pomyślnie przegląd w Drelowie, a także w Lublinie. Na oba przeglądy pojechał w pożyczonych od zaprzyjaźnionych zespołów strojach podlaskich nadbużańskich.









Inf. Pras.

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Łukasz Pon. 03.06.2024 16:32:07

Brawo właśnie tego mi w naszym regionie brakowało. Są stroje góralskie, łowickie itd. my byliśmy bez swoich ...brawo za inicjatywę