Górzno: zwieńczenie rolniczego trudu /ZDJĘCIA+VIDEO/
sie 2021
Rolnicy z gminy Górzno dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory. Podczas celebry zaprezentowano piękne wieńce ze wszystkich sołectw oraz okazałe bochny chleba wypieczone z tegorocznych ziaren zboża. Włodarze gminy dziękowali rolnikom za ich trud i obiecywali dzielić sprawiedliwie ofiarowane bochny chleba.
Głównym punktem dożynkowej celebry był Eucharystia sprawowana w kościele parafialnym przez proboszczów parafii Unin ks. Andrzeja Siedlanowskiego i parafii Górzno ks. prałata Jerzego Kalinkę, który poświęcił piękne wieńce i okazale bochny chleba wypieczone z tegorocznych ziaren.Po nabożeństwie barwny korowód, w asyście orkiestry dętej przeszedł, a część uczestników święta gminy przejechała zaprzęgami konnymi na plac, gdzie kontynuowano dożynkowy ceremoniał. Starostowie dożynkowi Edyta i Marek Owczarczykowie z Samorządek ofiarowali wójtowi Waldemarowi Sabakowi i przewodniczącemu rady gminy Krzysztofowi Skwarkowi bochen chleba z prośbą, by je sprawiedliwie dzielili.
W okolicznościowym przemówieniu wójt Waldemar Sabak mówił, że dożynki to piękna, narodowa tradycja. - To jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolników. Tradycja obrzędów się zmieniała, ale główny cel pozostawał, przede wszystkim, żeby przypomnieć o znaczeniu pracy rolnika, o znaczeniu polskiego chleba, bo to właśnie chleb jest symbolem ciężkiej pracy rolnika- mówił gospodarz gminy. Przypomniał też, że polska wieś też się zmieniła, że polski rząd i samorządy stwarzają rolnikom coraz lepsze warunki dla rozwoju tego sektora gospodarki, chociaż jest jeszcze wiele do zrobienia. Wójt Sabak podkreślał role polskiego chłopa w walkach o niepodległość ojczyzny. Podziękował też organizatorom święta plonów, przede wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich z „Uniniankami” na czele, które odpowiedzialne były za tę część uroczystości, podziękowania popłynęły do sołtysów, OSP. - Naszym obowiązkiem, władz samorządowych i centralnych jest działanie na rzecz poprawy sytuacji polskiego rolnictwa- spuentował. Senator Maria Koc podkreślała, że w gminie Górzno uroczystości są serdeczne, bliskie sercu, gromadzą dużo ludzi, którzy przychodzą, by być razem, pokazać wytwory swoich rąk. Widać integrację lokalnej społeczności. Senator podziękowała za piękne symbole obfitych plonów, starannie wykonane wieńce dożynkowe, piękne i smaczne chleby, stroje ludowe, mszę. - Tu jest Polska, tu się kocha ojczyznę, kocha się tradycję, kocha się nasze wspólne dziedzictwo i tego się tutaj nikt z mieszkańców gminy Górzno nie wstydzi. O tym się mówi, to się pokazuje- artykułowała M. Koc. Senator odczytała też list, jaki skierował do władz i mieszkańców gminy premier Mateusz Morawiecki. Listy gratulacyjne przesłali też posłowie Henryk Kowalczyk i Krzysztof Tchórzewski. Starosta Mirosław Walicki dziękował uczestnikom święta plonów za kultywowanie tradycji, za ciężką pracę na roli i w gospodarstwach, Kołom Gospodyń Wiejskim i strażakom- ochotnikom za integrację lokalnych środowisk oraz działania na rzecz małych ojczyzn.
Po przemówieniach na estradzie królował śpiew i muzyka w wykonaniu Kół Gospodyń Wiejskich, potem koncertowały zespoły. Święto gminy zgromadziło około 1,5 tys. mieszkańców gminy i okolic, którzy mogli skosztować przyrządzone przez KGW swojskie przysmaki, zaszczepić się przeciw COVID-19 czy spisać w Narodowym Spisie Powszechnym. Impreza była przednia, jak to w Górznie bywa i jak to wielokrotnie podkreślano, było to święto wszystkich mieszkańców tej uroczej gminy.
Wydarzenie dofinansował kwotą 30 tys. zł samorząd województwa mazowieckiego.
0 komentarze