Obchody 75. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki
wrz 2022
Złożeniem wieńców i modlitwą w kościele rozpoczęły się w niedzielę, 11 września, w Suchowoli obchody 75. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki (1947-1984) – kapelana Solidarności, który zginął zamordowany przez SB. W uroczystościach uczestniczył marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Województwo Podlaskie wsparło organizację wydarzenia.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli. Suchowola to jego rodzinna parafia, miejsce wczesnej edukacji. Takie rocznicowe obchody odbywają się w tej miejscowości od pięciu lat.– Ksiądz Jerzy był wielkim Polakiem, wspaniałym człowiekiem, duszpasterzem, który prowadził nasz naród do tego, żebyśmy żyli w wolnym i niepodległym kraju. Powinniśmy być dumni, że taki człowiek urodził się tutaj, na naszej podlaskiej ziemi – mówił Artur Kosicki.
Marszałek przypomniał, że trwają prace nad budową Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach.
– Cieszę się bardzo, że ta kwestia się materializuje, żebyśmy mogli jego spuściznę zagospodarować, przekazać młodemu pokoleniu, ludziom w Polsce i na całym świecie – podkreślił.
Artur Kosicki odczytał wystosowany z tej okazji list prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Pisząc o drodze życiowej błogosławionego, akcentował on znaczenie wartości, jakie ks. Jerzy wyniósł z domu rodzinnego.
– W dzisiejszą rocznicę nie sposób nie wspomnieć o tych, którzy dali Mu życie i wychowali w wierze, miłości i patriotyzmie – państwu Mariannie i Władysławie Popiełuszko – pisał prezes. – Błogosławiony ksiądz Jerzy oddał życie za pana Boga i za Ojczyznę. Zawdzięczamy Mu nieskończenie wiele. Był bowiem dla pokolenia Sierpnia’80 kimś niesłychanie ważnym, kimś, kto swoimi naukami o zwyciężaniu zła dobrem wprowadził moralny ład w nasze targane różnymi uczuciami serca i umysły – dodał Jarosław Kaczyński.
Uroczystości rocznicowe poświęcone kapelanowi Solidarności narodowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. W liście odczytanym przez burmistrza Suchowoli Michała Matyskiela, oddał on hołd ks. Jerzemu. Prezydent podziękował także Fundacji „Dobro”, władzom samorządowym i pozostałym organizatorom uroczystości, za „pielęgnowanie pamięci o wartościach i ideałach, którymi żył i które wskazywał w swoich kazaniach i kapłańskiej posłudze oraz jego męczeńskiej śmierci”. W podobnym tonie brzmiał list od premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rady ministrów pisał o ks. Jerzym, jako o nauczycielu życia i wiary.
Niedzielne obchody rozpoczęło złożenie wieńców przed pomnikiem bł. ks. Jerzego w parku miejskim w Suchowoli. Następnie odbyła się Msza Św. z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. św. Piotra i Pawła, którą celebrował abp Archidiecezji Białostockiej Jerzy Guzdek.
– Ksiądz Jerzy Popiełuszko był chrystusowym żołnierzem, poległym, który nadal żyje. On nadal ma nam wiele do powiedzenia i jest przewodnikiem także i dziś, na nasze czasy. Bo on pozostał wierny prawdzie i to do końca – zaznaczył arcybiskup.
Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie wspomnieniowe o bł. ks. Jerzym, finał konkursu „Piosenką zło zwyciężaj” oraz spektakl Teatru Nie Teraz pt. „Pokonać piekło” w reżyserii Tomasza Żaka.
W niedzielnych obchodach uczestniczyli m.in.: członkowie rodziny bł. księdza Jerzego, jego szkolni koledzy i nauczyciele, parlamentarzyści, duchowni, samorządowcy, przedstawiciele „Solidarności”, służb mundurowych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Uroczystości 75. rocznicy urodzin bł. księdza Jerzego Popiełuszki zostały zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Fundację im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”, Burmistrza Suchowoli oraz parafię św. Piotra i Pawła w Suchowoli.
***
Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 r. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Sprawował również funkcję duszpasterza krajowego ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 r., był nękany i inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa i Milicję Obywatelską. Został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. W 2010 r. został beatyfikowany.
Zobacz Galerię
Źródło: Województwo Podlaskie
Oprac.: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
Foto: Mateusz Duchnowski / UMWP
0 komentarze