Garwolin

Uwaga, kombajn na szosie!

Region Śr. 19.07.2023 07:28:29
19
lip 2023

Wraz z rozpoczynającymi się żniwami, na drogach zaczęło pojawiać się coraz więcej kombajnów zbożowych. Przejazd maszyny o tak wielkich gabarytach wiąże się ze sporymi utrudnieniami, poza tym stwarzają one zagrożenie dla innych użytkowników dróg.

Na naszych drogach pojawia się coraz więcej maszyn rolniczych. To m.in. kombajny, ciągniki przewożące słomę. Te pierwsze stanowią dla pozostałych użytkowników dróg nie lada utrudnienie, ale też często są przyczyną wypadków.

- Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. Niestety, często dochodzi do wypadków, na skutek których osoby doznają różnych obrażeń, mniej poważnych, bardziej poważnych, nawet tracą życie, dlatego policjanci apelują o rozwagę podczas wykonywania prac polowych i radzą, jak uniknąć zagrożeń – mówi podkom. Małgorzata Pychner, rzecznik prasowa KPP i dodaje, że bardzo istotne jest to, że funkcjonariusze przypominają kierowcom, by zachowali na drogach szczególną ostrożność.

To właśnie w okresie letnim na drogach pojawia się na drogach wiele maszyn rolniczych i kombajnów zbożowych. Policjantka zaznacza, że w okresie żniw, wzmożonego ruchu maszyn rolniczych na drogach, kierujący nimi powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, zarówno podczas jazdy, jak i w czasie prac na polach. Brak czujności, niestety, może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń.

- Przypomnę chociażby, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnik poruszający się kombajnem po drogach publicznych ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu zespołu żniwnego i przetransportowania go na specjalnym wózku. Poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, że kierujący łamie zasadę zajmowania jednego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu. Za to wykroczenie policjant może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł – podkreśla rzecznik.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z podkomisarz Małgorzatą Pychner, rzecznik prasową komendanta powiatowego Policji w Garwolinie.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.