Kościół

Młodzi odkrywali moc Słowa Bożego. IV Kongres Służby Liturgicznej

Siedlce Sob. 20.04.2024 17:41:58
20
kwi 2024

Bardzo wam dziękuję za pełnienie przez was ważnych funkcji przy ołtarzu, na którym sprawowana jest bezkrwawa ofiara Jezusa - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Eucharystii, która była celebrowana w sobotę, 20 kwietnia w katedrze siedleckiej. Msza św., podczas której pobłogosławiono 120 ministrantów do pełnienia funkcji lektora, była centralnym punktem IV Kongresu Służby Liturgicznej Diecezji Siedleckiej. Tegoroczne wydarzenie upłynęło pod hasłem: „Człowieku czytaj Pismo Święte”.

Ksiądz biskup w homilii – nawiązując do odczytanej Ewangelii – wskazał, że Apostoł Piotr rozeznał, że nie znajduje nikogo, poza Jezusem, kto mógłby spełniać jego ludzkie pragnienia. Wobec zagrożeń w wierze, żyjąc we współczesnym świecie potrzebujemy Zbawiciela – Chrystusa Zmartwychwstałego. - Apostoł Piotr wyznał swą wiarę w Jezusa i na Nim się nie zawiódł. Bądźcie i wy wytrwali w wierze, nie poddawajcie się uderzeniom ze strony świata, który kwestionuje Jezusa i Jego Ewangelię - zachęcał biskup siedlecki.

Hierarcha zwrócił się także do przyszłych lektorów, którzy będą swą posługę pełnić we wspólnotach parafialnych. Wskazał na rolę, którą będą pełnili podczas liturgii. - Ważne jest, aby Słowo Boże odczytywane podczas Eucharystii dotarło do wszystkich słuchających, aby padło na żyzną ziemię ich serc, aby się w nich zakorzeniło i przyniosło dobre owoce - akcentował bp Gurda.

POSŁUCHAJ
 
 
 


Sobotnie spotkanie rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty, modlitwy bp Kazimierza Gurdy oraz katechezy ks. kan. Mariusza Zaniewicza. Zebrani mogli usłyszeć jak wielką wartość ma Słowo Boże w życiu człowieka oraz podczas celebracji liturgii. Wskazał, że Pismo Święte jest słowem obietnicy, zawsze się realizuje, chociaż może się na początku wydawać, że nie przynosi owocu. Drugim aspektem na który zwrócił uwagę ks. Zaniewicz jest prawda, że Słowo pozwala nam wejść w działanie łaski, mocy Boga wobec nas i drugiego człowieka. Trzeci punkt konferencji dotyczył prawdy, że Słowo Boże zawsze podnosi, wskrzesza. - Słowo zawsze budzi w sercu człowieka nadzieję, nigdy nie przytłacza, ale daje moc i siłę - wskazał ks. Mariusz Zaniewicz.

Przed Mszą św. odbył się także panel dyskusyjny podczas, którego przybyli goście dzielili się swoim doświadczeniem działania Słowa Bożego w codziennym życiu. Całość kongresu zakończył koncert ewangelizacyjny w wykonaniu ks. Jakuba Bartczaka.

 


ks. Marek Weresa
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.