Kultura

Organowe Siedlce: spotkanie „Co w organach piszczy?”

19
cze 2024

- Nie tylko piszczałki odpowiadają za dźwięk w organach - uczestnikom spotkania „Co w organach piszczy?” tłumaczyła Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa, prezes Stowarzyszenia Pro Musica Organa. Spotkanie edukacyjne dla dzieci w Zespole Szkół Muzycznych w Siedlcach odbyło się 18 czerwca w ramach Festiwalu Organowe Siedlce.

Podczas prezentacji „Pani Małgorzata od organów” opowiadała dzieciom jak powstaje dźwięk i dlaczego organy „mówią w różnych językach”? Pozwoliła również dzieciom stworzyć żywe organy. Dzieci dmuchając w piszczałki wydobywały poszczególne dźwięki. Podczas prezentacji uczestnicy dowiedzieli się o piszczałkach, mechanizmie, pompowaniu powietrza i wyglądzie organów. Mieli możliwość zajrzenia do środka, a także obejrzenia warsztatu pracy organisty. Natomiast uczniowie ZSM w Siedlcach Patryk Pobikrowski, Wiktoria Rosa i Filip Wiszniewski (uczniowie klasy organów Tomasza Wojtusia ZSM w Siedlcach) prezentowali brzmienie organów znajdujących się w Szkole Muzycznej.

„W sali koncertowej możemy zauważyć wielkie koncertowe organy piszczałkowe - instrument tak duży, że nie można go wnieść na koncert samodzielnie. Instrument, w którym „mieści się” cała orkiestra. Za ścianą z piszczałkami znajduje się pomieszczenie wielkości domu, w którym kryją się wszystkie urządzenia uruchamiające dźwięki organów. To naprawdę największy i najbardziej skomplikowany instrument muzyczny – mówiła prowadząca całe wydarzenie Malgorzata Trzaskalik – Wyrwa, która jest prezesem Stowarzyszenia Pro Musica Organa, zajmującego się popularyzacją organów i muzyki organowej.

Wtorkowe spotkanie z organami to kolejny punkt na mapie Festiwalu Organowe Siedlce. O kolejnych wydarzeniach przeczytają Państwo TUTAJ.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.